1. HABERLER

  2. FUTBOL

  3. FUTBOL HABER

  4. "Beşiktaş hak etti ama..."
"Beşiktaş hak etti ama..."

"Beşiktaş hak etti ama..."

Hürriyet Gazetesi yazarı İlker Yasin, Beşiktaş-Fenerbahçe derbisini yorumladı.

A+A-

Ajans Beşiktaş - İlker Yasin maç hakkında şunları yazdı:

Güneş, korkusuna değil de cesaretine itimat etseydi, dokuz kişi kalmış rakibine karşı kendi ceza sahasına çekilen ve panikleyen ekibini iyi motive edebilseydi dün gece üçüncü yıldızı koyacaktı.

90+4’e kadar yazdıklarımı hiç değiştirmeden aynen yazıyorum: Şenol Güneş felsefeyi sever. Einstein’ın dediği gibi “Hiçbir şeyi riske atmamak aslında her şeyi riske atmaktır” deyişini futbol alanında düstur edinmiş bir kişidir. Atiba’nın yokluğunda Necip’e değil de Tolgay’a şans vermesi kazanmak için her riski alacağının da işaretiydi. Cenk’i yedek bırakıp daha gezgin ve yıpratan Aboubakar’ı oynatması Güneş’in maç başı doğru seçimlerinden biriydi.

F.Bahçe’de Dick Advocaat sol bek Hasan Ali’yi sağa alıp İsmail’i solda kullanmakla Beşiktaş’a “Ben kontrollü savunma oynayacağım” mesajı verdi. F.Bahçe kendi sahasından uzun paslar ve ani kontralarla üstüne gelen Beşiktaş’ı az adamla yakalama hesabındaydı. Adam markajı ve alan parselizasyonunda ilk yarıda başarılı bir F.Bahçe hücumda sıfıra yakın bir etkinlikteydi.

TEK POZiSYONU VAR
Beşiktaş’ın orta alan-göbek geçişlerini engellemek için Tolgay ve Oğuzhan’ı Neustadter ve Alper’le durdurmak ve siyah beyazlıları kenar ortalara mecbur etmek Advocaat’ın düşüncesiydi. İkinci yarı başlarken Ozan ve Salih’in girmesiyle daha pozitif bir görüntü vereceği düşünülen F.Bahçe çok etkisiz kaldı. Tek etkili pozisyonları 80’de Emenike’nin karşı karşıya kalmasıydı. 9 kişi kalmış bir takımdan 90+4’te gol yemek ve şampiyonluğu riske etmek Beşiktaş’a hiç yakışmadı. Ama futbolu en güzel spor yapan da yakışanlarla yakışmayanların yan yana durması değil mi?

Q7 VE VAN PERSİE
QUARESMA gibi şişik egolu futbolcular, hocalarının A planından uzaklaşıp şahsi becerileriyle sonuca gitmeye ve işi kendileri bitirmeye çalışır. Portekizli dün akşamın yıldızıydı ve yapabileceği her şeyi yaptı. Van Persie’ye gelince... Fenerbahçe’ye maliyeti, verdiği katkıyı hesaba katarsanız ve de dün gece ortaya koyamadığı futbolu değerlendirmeye alırsanız Van Persie yüktür ve bir an önce yollar ayrılmalıdır. İkisi de 35’e yakın. Quaresma ölümüne Van Persie keyfine göre oynuyor!

Önceki ve Sonraki Haberler