1. HABERLER

  2. FUTBOL

  3. FUTBOL HABER

  4. Fikret Orman'dan önemli açıklamalar
Fikret Orman'dan önemli açıklamalar

Fikret Orman'dan önemli açıklamalar

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, canlı yayında NTV Spor'dan Övünç Özdem'in sorularını yanıtladı.

A+A-

Ajans Beşiktaş - Fikret Orman şunları söyledi:

Önümüzde zorlu bir maç trafiği var. Güneşli günler görüyoruz. İnşallah üç aylar dediğimiz bu dönemi de iyi geçiririz. Tüm branşlarda zorlu maçlarımız olacak. Beşiktaşlıları sevindirmek istiyoruz.

4 SENE ÇOK ZOR GEÇTİ

Özellikle ilk 4 sene çok zor geçti, stadın açılması ve şampiyonluğun gelmesi bizi çok mutlu etti. Söylediklerimizin olmuş olması, Beşiktaşlıların güvenini kazanmak bizi gururlandırıyor.

Görev süremin ilk 4 yılı çok zor geçti. Boş tribünlere oynuyorduk. Kapalı dolmasın diye uğraşanlarla uğraştık. Neredeyse 3 yıl bütün maçlarımızı deplasmanda oynadık. Güneşli günleri 5 yıl önce söylemiştik. Hamdolsun Allah'a.

TARAFTARLA ARAMIZDA GÜVEN İLİŞKİSİ VAR

Taraftarımızla aramızda dostluk ve güven ilişkisi var. Geldiğimiz noktada benimle taraftarın müthiş bir enerjisi, dostluk ve güven ilişkisi var.

KARİYERİMİN EN ÜST SEVİYESİ: BEŞİKTAŞ BAŞKANLIĞI

Pişmanlıkla uyandığım bir gün olmadı. Kariyerimin en üst seviyesini Beşiktaş başkanlığı gördüm. Biz geride bıraktığımız 5 sene içerisinde çok fazla yatırım yaptık, bunların meyvelerini ilerde yiyeceğiz.

"VODAFONE ARENA BAŞKA BİR ŞEY..."

Stat kıyaslaması yapılıyor ama Vodafone Arena başka bir şey. Vodafone Arena diğer statlardan çok farklıdır. Sadece müze için 5 milyon TL üzerinde yatırım yaptık. Çimi, lüksü, güvenliği... Eşi benzeri olmayan bir şeydir. Burada oynayan futbol takımı da kendiliğinden oluşmadı. Türkiye'de olan hiçbir statta olmayan özellikler var stadımızda, burası ayrı bir yer, çok güzel bir yer oldu.

"YILDIZ TRANSFER YAPILACAK DENİYOR AMA BEŞİKTAŞ TAKIMI ZATEN YILDIZLAR TOPLULUĞUDUR"

1903 yılından 2012 yılına kadar satılan futbolcuların parası toplamı, 2012-2017 arasındaki satıştan fazla değildir. Beşiktaş futbol takımı yıldızlar topluluğudur. Oyuncu aldık ve sattık hem de takımın kalitesini artırdık. Bütün oyuncularımız yıldız seviyesindedir. Herkes yıldız transferi diyor ama Beşiktaş'ın takımı şu anda yıldızlar topluluğudur. Görev süremizde hem sürekli oyuncu sattık hem de kadroya kalite kattık.

Forma şansı bulamayan oyuncularımız bile yıldız oyunculardır, Gökhan İnler'in 24 milyon Euro'luk transfer geçmişi var. Beşiktaş'ta oynamayanlar bile yıldız. Gökhan İnler, Aras Özbiliz... Hepsi yıldız. Cenk'i, Oğuzhan'ı konuşmaya gerek yok. Ömer var, Demba Ba geldi.

YATIRIMLAR

Ümraniye'ye yaptığımız yatırımları biliyorsunuz, yeniden yapılanma yapılmış kadar oldu, emek harcadık.

150-200 milyon Dolar'ın üzerinde yatırım yaptık, Beşiktaş'ın değeri, bütçesi günden güne artış gösteriyor. 330 milyon Dolar'la aldığımız kulübün faizlerini ödedik. Devlete olan vergiler ödendi. 200 milyon Dolar'lık yatırım yaptık.

YÜKSELMEK KOLAY, BİZ YERİN ALTINDAN ÇIKARAK YÜKSELDİK

Kartal yuvaları 21-22 tane iken şu sıralar 85-90 tane oldu. 5 yılda 250 milyon Dolar'lık sponsorluk anlaşması yaptık. Başkalarının 20 senede yaptığını 5 yılda yaptık. Bir şeyi sıfır noktadından yükseltmek kolay, ancak biz yerin altından çıkarak yükseldik.

STAT YAPILMASIN DİYE UĞRAŞTILAR

Zordu evet ama herkes bize güvenir, biz de taraftarlarımızın güvenlerini boşa çıkarmamaya çalışırız. Bugüne kadar ne söylediysek yaptık. Spor kamuoyuyla ilgili de ne dediysem çıktı.

Bu stat yapılmasın diye ellerinden geleni ardına koymadılar, bu stat 10 metre daha aşağıya yapıldı. Stadı yaparken Gezi olayları çıktı. Sanki stadyum arazisini elimizden alacaklar gibi bir hava oluşturuldu.

Bizim daha çok projemiz var, umuyoruz bunları da gerçekleştireceğiz.

2 KUPAYI DA İSTİYORUZ, NİYE KISITLAYALIM Kİ KENDİMİZİ?

Niye kısıtlayalim ki kendimizi? İki kupa da gelsin isteriz, iyi niyetimizle çalışmalarımıza devam ediyoruz. İstemek güzel bir şey. Allah'a "Olsun" diye dua edersiniz. Biz de şampiyonluk ve UEFA Kupası istiyoruz"

Futbol Takımımız şampiyon olabilir. UEFA Avrupa Ligi’nde turu geçebiliriz. Finale gidebiliriz. Bu güven var camiada.

LYON FAVORİ AMA BEŞİKTAŞ ÇANTADA KEKLİK DEĞİL

Lyon bu turun favorisi mi? Evet. Beşiktaş çantada keklik mi? Hayır. Biz bu turu geçebiliriz, bunun için çalışıyoruz. Benim kalbim temiz, Beşiktaşlılar da istiyor. Lyon favori ama biz çifte kupa istiyoruz.

ŞENOL GÜNEŞ'İN SÖZLEŞMESİ

Çok iyi bir teknik direktörümüz var. İyi bir ekip ve futbolcularımız var. Şenol Güneş çok tecrübeli bir spor adamı.  Şenol Hoca çok tecrübeli biri, o da ifade ediyor, çok iyi oyuncularımız var diyor. Hepsi pırlanta gibi çocuklar.

Şenol Hoca hep kısa vadeli anlaşmalar yapmış, sadece bizimle 2+1 yıllık bir anlaşma sağladı. Biz hocamıza güveniyoruz. Bizim kendisine olan inancımız sonsuz. Ayrılık söz konusu değil. Biz hocamızla devam etmek istiyoruz, Şenol Hoca da bizimle devam etmek istiyor. Sezon sonu geldiğinde oturup konuşacağız. Bizde de hocada da B planı yok. Sezon sonu yeni sözleşmeyi konuşacağız. Sıkıntımız yok, bizi karıştırmaya çalışıyorlar.

CANER ERKİN

Caner Erkin'i istiyoruz. Çok seviyorum, sezon sonu Inter ile oturup konuşacağız, herkesin istediğini de vermeyiz. Caner Erkin bize hemen uyum sağladı. Çabuk adapte oldu. İnsanlığını da seviyorum. Enteresan bir oyuncu.

YENİ TRANSFERLER VE OĞUZHAN

Beşiktaş’ın transfere çok paralar harcayacağı genel transfer palavralarıdır. Burdan bütün kamuoyuna söylüyorum, etrafta konuşulan Beşiktaş şunu getirecek, bunu getirecek haberleri tamamen gerçek dışı.

Gelecek sezon onlarca milyon dolar döküp futbolcular getireceğimiz haberleri transfer palavraları. Açıklıyorum! Oğuzhan ile 4-5 senelik sözleşme yapacağız.

Oğuzhan ile belki 4-5 senelik sözleşme yapacağız, gazeteye bakıyorum başka bir takıma transfer olmuş. Bunlar hep palavra. Kızımı ziyarete Londra'ya gidiyorum. 'Kimi almaya gidiyorsun?' diye soruyolar. Ben 'Bay alma' mıyım?

FFP ANLAŞMASI

FFP ile yapılan anlaşma olmasa dahi biz bu şekilde yapılanmaya devam edeceğiz, biz gidip de Messi'yi alacağız demedik. Siz benim hiç 'şu yıldızı alacağız, Messi'yi getireceğiz' dediğimi duydunuz mu? Göreve geldiğimden beri benim çizgim belli.

ATİBA İÇİN YAZIP ÇİZDİLER...

Aldığımız oyuncular oynamadan önce, böyle oyuncu mu olur da bilmem ne de yazdılar da yazdılar, şimdi onları övüyorlar. Atiba'yı transfer ettik. 'Kanada'dan futbolcu mu çıkar?' diye yazıp çizdiler. Bonservis vermedik, 1 milyon Euro'ya oynadı yıllarca."

Taraftarlarımızı çok büyük beklentilere sokmadım hiçbir zaman ancak tabii ki bütçemize uygun olan en iyi oyuncular gelecek.

MANAVDAN KARPUZ MU ALIYORUZ?

Fabri'ye değil bonservis menajerlik parası bile ödemedik. Neler yazıp çizdiler... Şimdi taraftarın en sevdiği ikinci oyuncu. Manavdan karpuz mu alıyoruz? Bütçe dahilinde en iyisini yapacağız.

RYAN BABEL YILIN TRANSFERİDİR

Babel'i Türkiye'den gitmeden önce de almak istiyordum, o zaman da görüşmüştük ancak olmamıştı. Bu sefer oldu. Babel yılın transferidir. Ücretsiz aldığımız bir oyuncu. Türkiye'den gitmeden önce de almak istemiştik.

BEŞİKTAŞ'TAN GİDEN BEŞİKTAŞ'I GERİ ARAR

Beşiktaş şu an Avrupa'nın en büyük 16 kulübünden biri konumunda. Buraya gelecek adam oynamak isteyecek. Yoksa işimiz olmaz.

Beşiktaş’tan giden bu aileyi arar. Bizde huzur vardır. Her seferinde söylüyorum, Beşiktaş'tan giden Beşiktaş'ı geri arar. Beşiktaş bir ailedir, yuvadır.

SATTIĞI OYUNCU PARASI İLE OYUNCU ALACAK

Quaresma mesela kalbinden istedi. Müthiş bir çocuk. Demba Ba? Pırlanta gibi çocuk. Beşiktaş bu sezon da sattığı oyuncu parası ile oyuncu alacak.

TARAFTARDAN İSTEĞİM...

Taraftar, takımına konsantre olsun. Basketbol takımını da unutmasınlar. Taraftarımız bize destek olsun. Basketbol takımını, Ufuk Sarıca'yı unutmasınlar. Ufuk, kısıtlı kadrosuyla çok güzel işler yapıyor.

Diğer branşlarımız da iyi gidiyor. Ama bunları saçma sapan harcamalarla yapmıyoruz. Biz yokluktan geldik. Ama bir yere geldik diye de eski yerlerimizi unutmayacağız.

Biz şeref statlarında, tefecilere borçlarla geldik. Biz Beşiktaş'ız. Ne söylüyorsam ilk günden bugüne aynı şeyi söylüyoruz.

DEMBA BA'NIN DURUMU

Demba Ba'yı sahada bir Beşiktaşlılar görsün istiyorum. Yedek kulübesinde bile taraftarlarımız heyecanlanıyor. Ama önce bir oynasın. Umut Güner ve Metin Albayrak gece gündüz çalışıyor. İzliyoruz, bakıyoruz. Dağdaki kuşa değil de cepteki kuşa bakalım.

LYON MAÇINI İZLEMEYE 25 BİN KİŞİ GİDECEK

Biz Lyon'u geçersek finale gideriz. Neden ben gelecek sezonu konuşayım. Şu andakini konuşalım. Bizim takımımızı izlemeye 25 bin kişi Lyon'a gidiyor. Burada her maçı 40 bin kişi oynuyoruz. Biz saygınlığı görüyorsak işimizi daha da iyi yapacağız.

TALİSCA

Talisca bize çok iyi uyum sağladı. Şenol hoca ve ekibiyle çok iyi performans sergiliyor. Pırlanta gibi bir çocuk. Beşiktaş'ın 23 milyon Euro olan bir oyuncuya bonservis bedeli vermesine imkanı yok. Bu bağış kampanyasıyla olacak şey değil. İstiyorum bonservis bedelini almak. Ama bu sene değil. Gelecek sezon daha iyi göstersin kendisini. Gelecek sezon da bizde. 2 senelik anlaşması var. 25 milyon Euro üzerinde teklif gelirse satma imkanları var. 

ABOUBAKAR

Aboubakar iyi bir çocuk. Biz seviyoruz. Bir sene daha top oynasa çok daha iyi işler yapar. Hatalar yaptı, beni de kızdırdığı hatalar. Şimdi Lyon'a gidiyoruz, o önemli maçta yok. Ama bu haftaki Trabzonspor ve sonraki hafta Başakşehir maçında göstersin kendisini.

MARIO GOMEZ

Bu takımda 1 tane santrafor oynuyor. Mario iyi bir çocuktur. Giderken biraz üzüldüm. Açıklamaları beni üzdü. Beşiktaş'ın bulunduğu yer belli, Gomez'in takımının yeri de belli. Mario'yu Beşiktaşlılar sevdi. Şu anda hiçbir görüşme yapmadık. Sezon sonu bakarız.

TOLGA ZENGİN'E YÖNELİK TEPKİLER

Tolga Zengin, Beşiktaş Kulübü kaptanıdır. Fabri için "alınmasın" diyenler Tolga için "alınsın" diyordu. İyi bir çocuk. Hem kalecilik hem kaptanlık yapıyor. Biz ondan çok memnunuz. Kaptanı protesto etmek kimin haddine? Geçen sene kim kaledeydi? Bu maçta taraftarımızın ona tezahürat yapması çok pozitifti ve oyuncu da etkilendi. Çok da kritik bir noktada önemli bir kurtarış yaptı.

AZİZ YILDIRIM'IN TAVRI

Ben Cumhurbaşkanımızın sağında duruyordum. Orada neler oldu bilemiyorum. Beşiktaş baktığınız zaman Avrupa'da konuşuluyor. İmrenilen bir kulüp haline geldik. Ben birisinin yapmış olduğu hareket ile cevap vermek zorunda değilim. Çok da muhatap olmak istemiyorum.

DURSUN ÖZBEK HAKKINDA

Dönem dönem spor siyaseti yapıyoruz. Bende Beşiktaş Divan toplantısında "biz malımızı satmayız" demiştim. Bunu Galatasaray'a gönderme olarak yapmadım. Hatta daha sonra Galatasaray'ın doğru yaptığını ilettim. Dursun başkanı severiz. Arada böyle şeyler olur. Onlar da öyle bir ifade kullanmışlar. Allah herkesin işini rast getirsin.

DİVAN KURULU TARTIŞMALARI

Beşiktaş şahlanmış, birçok hedefe gidiyor, icraatlar yapılıyor, kamuoyunda herkes mutlu. Denetleme kurulu Beşiktaş'ın kongresi tarafından seçilmiş. Bunları Beşiktaş yönetim kurulu ile beraber genel kurul seçiyor. Divan'ı divan üyeleri seçiyor. Seçim istedik, tedbir aldılar. Hakime hanım gerçek niyeti anlayınca kararını verdi. Divan Kurulu'nun seçim yapmasından neden rahatsızlık duyuyorsunuz? Üzülüyorum. Beşiktaş'ta bu gündemlere gerek yok. Seçim harici Divan Kurulu toplantı yapamaz. Kapılarda şov yapıyorlar. İnsanlar da senelerdir tanıdığı için kıramıyorlar. Beşiktaş'ın şampiyonluğuna destek vermek bu mu? Ne faydanız olmuş? Beşiktaş Kulüp Başkanı Divan'a geliyor ve ondan evvel konuşmalar yapılıyor. Herkes olayı görüyor. Ayıp. Beşiktaş'ta saygı görmek istiyorsanız,iyi bir şeyler yapacaksınız. Beşiktaş başkanının Divan Kurulu üyeleri ile hiçbir sorunu yoktur.

VODAFONE ARENA HAKKINDA

11 Nisan'da açtık. Yakın zamanda 1 yıl olacak. Hamd olsun. Taraftarlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bize inanılmaz destek verdiler. Bu benim değil, bizim başarımız. Beşiktaş hepimizin. Görevimiz bitince başka arkadaşlarımız gelecek. Sponsorlarımıza çok teşekkür ediyorum. Loca sahiplerine teşekkür ediyorum. Ortada stat yokken paralarını verdiler. İnşallah daha güzel şeyler yapacağız. Güzel bir salon yapmak istiyorum. Seçim sürecinden sonra daha da hızlanacağımız şeyler var. Biz bunu Beşiktaşlılar için yapıyoruz. İnşallah takdir görüyordur.

DUDU İLGİLENDİĞİMİZ OYUNCU

Dudu benim bildiğim Tarkan'ın güzel bir şarkısıdır. Dudu da ilgilendiğimiz kaliteli bir oyuncu. Bizim şartlarımıza uyarsa olabilir. Bitmiş bir şey yok. Nasipse olur. Şu andaki durumu odur.

YENİLENECEK SÖZLEŞMELER

Marcelo, Necip ve Oğuzhan ile sona doğru geldik. Tolgay'ı da beğeniyorum. Oynamak istiyor. Biz beğendiğimiz oyuncuları son güne bırakmıyoruz.

OĞUZHAN ÖZYAKUP

Oğuzhan, Beşiktaş takımına 23 yaşında kaptanlık yaptı. Oğuzhan da bizim evladımız. Bizde çok mutlu. Bana ulaşmış bir teklif yok. Bizim birinci kuralımız takımda kalması. Sözleşmesini uzatacağız.

Önceki ve Sonraki Haberler