1. HABERLER

  2. FUTBOL

  3. FUTBOL HABER

  4. Oyun kuralları değişiyor. Sarı kart gören dışarı!
Oyun kuralları değişiyor. Sarı kart gören dışarı!

Oyun kuralları değişiyor. Sarı kart gören dışarı!

Fanatik Gazetesi Yazarı Deniz Çoban, değişmesi muhtamel yeni oyun kurallarını yazdı.

A+A-

Ajans Beşiktaş - İşte Deniz Çoban'ın çok konuşulacak yeni kurallar üzerine yazdığı yazı:

"Futbol Oyun Kuralları’nı değiştirmekte tek yetkili kurul olan IFAB’ın genel kurul toplantısı 3 Mart Cuma günü yapılacak. Wembley Stadı’nda gerçekleşecek toplantının gündeminde önemli konular var.

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl futbol tarihinin en kapsamlı ve önemli kural değişiklikleri gerçekleşti. Ancak yapılan değişikliklerin yorumlanmasında ve uygulanmasında ciddi anlaşmazlıklar ortaya çıktı. O yüzden toplantıda öncelikli olarak metinlerin daha anlaşılabilir olması için kural kitabındaki ifadeler değiştirilerek, anlaşılır hale getirilmeye çalışılacak.

Oyuncu değişikliği artıyor

Toplantıda çok önemli bir konu da gündeme alınacak. IFAB daha fazla insanı futbola dâhil etmek ve yerli futbolcuların gelişmesine katkı sunmak için; ülke federasyonlarının, en üst lig hariç olmak üzere, oyuncu değişikliği sayısını artırabilmesine izin verilip verilmemesini tartışacak. Eğer izin çıkacak olursa, ülke federasyonları en üst liginin dışında kalan liglerde, oyuncu değişikliği sayısını artırabilecek.

Eğer toplantıda yeterli çoğunluğun onayı alınabilirse; uzatmaya giden maçlarda     4. oyuncu değişikliğine izin verilmesi de gündemde olacak konulardan bir diğeri.

Sarı kart gören dışarı!

3 yıldır gençlik, veteran ve ampute liglerinde denenen, sarı kart gören oyuncuların belli bir süre oyun alanından çıkartılması uygulamasının sonuçları da değerlendirilecek. Sonuçların tartışılacağı toplantıda, denemelere devam edilmesi kararı çıkabileceği gibi, ‘2017-2018 sezonundan itibaren uygulanacaktır’ şeklinde karar da çıkabilir.

Elle oynamalar...

Bilindiği üzere elle oynama ihlalleri çok tartışılıyor. Hangi pozisyonun elle oynama, hangi pozisyonun ele çarpma olduğu konusu ülke federasyonları ya da kıta konfederasyonları tarafından sürekli farklı yorumlanıyor. Karar standardı bir türlü yakalanabilmiş değil. Bu konu da IFAB’ın gündeminde. Elle oynamalarla ilgili kitaptaki bölüm daha anlaşılır şekilde yazılacak ve elle oynama kıstasları belirginleştirilecek.

Bariz gol şansı

Son yapılan kural değişikliğiyle, bariz gol şansı kuralında, bazı durumlarda sarı kart gösterilmesi uygulaması da çokça kafa karıştırdı. Bu konu ile ilgili IFAB tekrar bir karar alma aşamasında. Eskiye dönüş olabileceği gibi, artık çalınan tüm penaltılarda sarı kart gösterilmesi durumu da söz konusu olabilir.

Toplantıda görüşülecek diğer konular:

-Takım kaptanının rolünün tekrar belirlenmesi.
-Oyuncular üzerinde elektronik performans ve takip sistemlerinin kullanılabilmesine onay verilmesi.
-Video hakem sistemi denemelerinin sonuçlarının analizi ve uygulama takviminin tekrar belirlenmesi.
-Oyuncular ve/veya teknik alandakiler arasında telsiz iletişimine izin verilip verilemeyeceği.
-2022’ye kadar yapılması düşünülen kural değişikliklerinin, bugünden planlanarak bir     takvime bağlanması."

Önceki ve Sonraki Haberler