Gürel Yurttaş

Gürel Yurttaş

11’e 11 olunca tabi Beşiktaş

Her yenilgiye bir bahane vardır.

Buna da buldular bir bahane; “Beşiktaş şans golüyle kazandı” diye…

Şans tamam gol şanstı da… Şans da daha iyi olanın yanında oluyor mutlaka…

Ben maçtan önce demiştim ki; diye başlayan lafları sevmem ama… Demeden geçemeyeceğim; 11’e 11 oynanırsa Beşiktaş kazanır dememiş miydim? En azından yenilmeyeceğini söylemiştim.

Neden mi? Çünkü bu Beşiktaş ligin en iyisi de ondan. Bunu ben biliyorum, Beşiktaşlı taraftarlar da biliyor. Galatasaraylılar da aynısını söylüyor, Fenerbahçeliler de…

Ama her maçtan önce umutlanıyorlar işte… Bir asılıyorlar ki maça hırsla… Çünkü biliyorlar ki Beşiktaş’ı, yani ülkenin en iyisini yenerlerse sezonu kurtaracaklar da ondan; bak biz şampiyonu yendik diye… Çünkü artık bu ligde Beşiktaş’ı yenen İspanya’da Granada’nın Barcelona’yı ya da Real Madrid’i yenince sevindiği kadar seviniyor; sözün özü budur işte.

Beşiktaşlı futbolcular da farkında bunun. Onun için soğukkanlı oynuyorlar. Bıkmadan, yorulmadan pas yapa yapa yoruyorlar karşılarındaki takımı. Galatasaray’ı da öyle yaptılar. Defalarca kez tekrarlandı aynı durum. Atiba’dan Babel’e, Babel’den Atiba’ya, Atiba’dan Oğuzhan’a, ondan Gökhan’a, derken Marcelo’ya, sonra Quaresma’ya…

Kolay kolay kaybetmiyorlar topu. Böyle olunca da antrenmanlarda ortada sıçan oynayanların ortadakini kızdırması gibi oluyor görüntü.

Gole giden pozisyonu hatırlayın. Yine aynı pas pas pas… Sonra hiç beklenmedik anda hareketlenip, ceza sahasına doğru ok gibi ilerleyen Talisca… Ve yapılan faul. İşte farkı bu…

Öne çıkan futbolculara gelirsek…

Atiba yine bir numara… Talisca büyük yetenek. Quaresma ustalığının tadını çıkarıyor. Gökhan Gönül tecrübe demek.

Beni en çok şaşırtan adam Babel oldu bu sene. Geldiğinde yadırgamıştım aslında; devre arasındaki transfer nasıl uyum sağlayacak takıma diye. Uyum sağlamak bir yana, 40 yıldır Beşiktaşlı gibi adam; o derece yani. Bunu önceden bilip de alana bravo demeli.

Beşiktaşlı futbolculardan giren de çıkanı aratmadı 90 dakika boyunca. Bir Atınç sırıttı biraz; onu da gençliğine verelim, giderek daha iyi olacağını da ekleyelim.

Ligin görüntüsüne gelince…

Şampiyonluğun en büyük adayı olan Beşiktaş böyle giderse hedefine pas yapa yapa, elini kolunu da sallaya sallaya ulaşacak gibi… Şimdiden belli oluyor.

Ve asıl önemlisi… Bu iş 4. yıldıza kadar ara vermeden gidecek galiba, öyle görünüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar