1. HABERLER

  2. FUTBOL

  3. FUTBOL HABER

  4. 9 numaranın laneti
9 numaranın laneti

9 numaranın laneti

Aboubakar'ın Kayseri'de kaçırdığı goller 9 numaralı formanın lanetini yeniden akıllara getirdi.

A+A-

Beşiktaş’ta Demba Ba’nın transferiyle adeta tarihe gömülen ‘9 numara laneti’ son günlerde yine takım içerisinde konuşulmaya başlandı. Vincent Aboubakar’ın gelişiyle en son Demba Ba’nın yarım sezon giydiği 9 numaralı forma yine sandıktan çıkarken, Kamerunlu oyuncunun şu ana kadar golle tanışamaması nedeniyle 9 numara tekrar tartışma konusu haline geldi. Siyah-beyazlı kulübün yakın geçmişine bakıldığı zaman 9 numarayı taşıyan oyuncuların gol kısırlığı yaşadığı istatistiksel biçimde ortaya çıkıyor. Kartal’da 2 sezon önce bu formayı giyen Demba Ba’nın sezonun ikinci yarısında 19 numarayı istemesi nedeniyle 9 numara rafa kaldırılmıştı.

Cenk Tosun’un giymek istemediği 9 numarayı Mario Gomez de tercih etmemişti. Cenk ve Gomez gol konusunda başarılı oldu ama 9 numarayı giyenlerin neredeyse tamamı beklentileri karşılayamadı. Aboubakar’ın isteğiyle 9 numara sandıktan çıkartılarak gün yüzü görürken, Kamerunlu oyuncunun henüz golle tanışamaması, akıllara yine aynı uğursuzluğu getirdi.

Yönetim ve teknik heyet ise Beşiktaş’ta yıllardır konuşulan 9 numara lanetinin bu sezon bozulacağına inanıyor. Aboubakar’a güvendiklerini belirten siyah-beyazlı idareciler, “Şu an için takımda Quaresma’dan sonra Şampiyonlar Ligi’nde en fazla gol atan oyuncu Aboubakar. Böyle bir oyuncu nasıl kötü olabilir? Onun tek ihtiyacı bir gol. Camia olarak bu baskıyı Aboubakar’ın üstünden kaldırmalıyız” yorumunu yaptı.

'Geçen sezon çok gol atardı’

Vincent Aboubakar’ı uzun yıllardır yakından takip eden Türk scout Mahmut Alpaslan, Kamerunlu golcünün performansını Milliyet’e değerlendirdi.  Aboubakar’ın kendisini kanıtlamış bir oyuncu olduğuna vurgu yapan Alpaslan, “Ben 2003-2010 yılları arasında Kamerun’da teknik direktörlük yaptım.

Aboubakar’ı da ilk kez 2008 yılında orada seyrettim. Oradan Fransa ligine geçti. Fransa ligi güce dayalıdır. Orada başarılı olmak kolay değil. Başarılı olduğu için Porto onu transfer etti. Kaldı ki, Porto onu Kamerun’dan beri takip ediyordu. Aboubakar iyi bir oyuncu ama maalesef sabır bizim ülkemizde çok konuşulan fakat bize çok fazla gelen bir kelime. Beşiktaş’ın geçen seneki kurgusunda Aboubakar çok daha başarılı olurdu ama bu seneki kurgu farklı. Bu değişiklikte, belki Mario Gomez bile gol atamayabilirdi” dedi. (Milliyet / Serdar Sarıdağ)

Önceki ve Sonraki Haberler