Ahmet Nur Çebi’den hakem krizi, yabancı sınırı ve genç futbolcular hakkında açıklamalar

Ahmet Nur Çebi’den hakem krizi, yabancı sınırı ve genç futbolcular hakkında açıklamalar

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, SÖZCÜ'ye özel açıklamalarda bulunurken, Süper Lig'deki hakem krizini masaya yatırdı.

Ajans Beşiktaş - Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, SÖZCÜ‘yü konuk etti, Spor Müdürü Bahadır Çokişler ve muhabirimiz Doğan Gündoğdu'nun sorularını yanıtladı. Alanyaspor maçında başlayan hakem isyanıyla ilgili Çebi, Türk hakemliğinin genel sorunlarını masaya yatırdı.

“Kurullar her sezon değişiyor ama hakemler aynı” diyen siyah-beyazlıların patronu, şöyle konuştu:

“TFF geliyor, gidiyor; aynı hakem. MHK istifa ediyor, ‘hakemler hata yapıyor' diye adamı istifa ettiriyorlar hakemler yine orada. Burada mesele aslında kendi kendini gösteriyor. Hakemlerin tekrar geri gelmesini doğru bulmuyorum. ‘Yenilenin ve kurullarınızı yenileyin' dedim, sağ olsunlar istifaların tamamını aldılar ve kurulları yenilediler.”

“YASİN KOL, BİR KULÜBÜN HİZMETİNDE”

“Daha ilk haftadaki maçımıza belli bir kulübün adeta hizmetinde olup formasını alma cesaretini gösteren ve hâlâ hakemlik yapmaya devam eden bu zatın atanmasını bir kasıt unsuru olarak görmüştük. MHK'nin bununla da kalmayıp Alanyaspor karşılaşmasına Yasin Kol adında hakemlikten nasibini almamış, faulü, sarı kartı, kırmızı kartı, yorumu birbirine karıştırmış, sadece Beşiktaş'ın puan kaybetmesi için sahada dolaşan bir güvenlik görevlisini ataması, skandalın ötesinde acizliktir. Siz atamaya devam edin, biz haykırmaya ve sizi bu tip hakemlere karşı yaptırım uygulatana kadar haykırmaya devam edeceğiz.”

“POPÜLİST OLMAK DOĞRU DEĞİL”

“Türk futbolunun ekonomisini düzeltmek için, ‘Özkaynak ve buradan yetişen çocuklarımızın satışlarından kulüplere gelir sağlamak lazım' gibi söylemler yıllardır nakarat gibi devam ediyor. Fakat genelde yöneticiler hep popülizmi tercih ederler. Popülist politikalar, ‘Çıldırt bizi Başkan, transfer yap Başkan, büyük Başkan, küçük Başkan' gibi taraftarın özlemi olan onları pofpoflayan ve bu tarzı da aslında onlar istemese de tercih ediyorlar. Bu doğru bir şey değil. Yönetici ve başkanların artık Türk futboluna katkı vermesi için durumları açık ve şeffaf bir biçimde anlatması lazım. Anlamayanların göstereceği tepkiye katlanabilmeyi de öğrenmeleri lazım.”

20 MİLYON DOLAR KAYIP

“Bize 2016 senesinde yayıncı kuruluş 30 milyon dolar öderken, şimdi bu para 10 milyon dolar bile etmiyor. Kayıp 20 milyon dolar var. Bu da 400 milyon TL. Faizimizin yaklaşık yarısını direkt yayıncıdan kaybettik. Futbolun marka değerini yukarı çekmemiz lazım. Kendi yayıncı kuruluşumuzu Kulüpler Birliği olarak ben çok önerdim. Üzerinde de çalışılıyor. Devletin kanalları var ve bu kulüpler de devletin. kanallarını verecek ve biz de organize olacağız..”

“BEŞİKTAŞ’IN GELECEĞİNİ SATMIYORUZ”

Rıdvan’ın ardından Emirhan da Avrupa'nın yolunu tuttu. Başkan Ahmet Nur Çebi, muhaliflerin bu konuda yaptığı eleştirilere cevap verdi: “Bakın geçen sene ve bir önceki sene altyapıdan birçok oyuncuyu kadromuza kattık ve iki oyuncumuzu da yurtdışına sattık. Bu sene de Berkay, Kartal, Emirhan Delibaş, Cisse, Gudfuji'yi aldık ve Emrecan Uzunhan gibi isimlerle de geleceğe yatırım yapıyoruz. Biz Beşiktaş'ın geleceğini satmıyoruz. Bizi eleştiren muhalif bir kesim var, trol hesaplar var. Bunlar artık burdan nemalanamayan kesim. Umarım buraya benden sonra da Beşiktaş'ın bir kuruşunu kimseye yedirmeyen biri gelir. Ben her sene Beşiktaş'ı şampiyon yapmak için yola çıkıyorum. Bir takımın şampiyon olması için aile olması lazım.”

“DOĞMAMIŞ BİRİNE CEZA VEREMEZSİN”

“Spor Yasası konusunu Cumhurbaşkanı'na gidip ben kendim söyledim. ‘Bizi yapılandırın, biz burada batıyoruz, ayakta kalamayacağız. Cezalandırmazsanız yöneticileri bunun sonu gelmez.' Bunun üzerine bir talimat geldi. Yöneticilerin ağır sorumluluk taşıyacakları, bir şeyleri yanlış yaparsa cezalandırılacakları ceza üzerinde çalışıldı ama doğmamış birisine de ceza veremezsiniz. Adamın alakası olmadığı suçlarla da adamı yargılayacak.”

“LJAJIC-DOUGLAS BENİ ÇOK ÜZDÜ”

“Ljajic’e diyorsun, ‘Evladım bu kadar al.' Douglas'a diyorsun, ‘Gel bu kadar al.' ‘Ben çok rahatım başkanım. Biz rahatız' deyip oturuyorlar. Beni çok üzdüler. Gitmediler ve futbol hayatlarını da bitirdiler. Ama herhalde gerek görmediler. Şimdi adam 400 bin Euro'ya takım bulamadı. Ya bu futbolcuları alırken tamam başarılı olabilir ama kardeşim 4 yıllık 5 yıllık kontratlar olmaz. Alex kontratını aldı, yırttı ve gitti. Beyefendi de olmak önemli burada.”

“HIRSIZ DİYORUM GİBİ ALGI YAPTILAR”

Kulübün mali denetlemesi hakkında “7 seneyi inceleyin” dedim diyen Çebi, “Bu benim şahsi meselem değildir. Özellikle sanki ben birilerine hırsız diyormuşum gibi konuşuldu. O eski eski arkadaşlarımız bir algı yaratıyorlar. Çünkü onlar mağduru oynamaya çalışıyorlar. Bu incelemeyi isteyen ben değilim, Beşiktaş camiası istedi. Bana görev verdiler” şeklinde konuştu.

“8+3 REKABETİ ÖLDÜRÜYOR”

“8+3 veya 7+4 çözüm değil. ‘7 yabancı oynatacaksınız, 8'i geçmeyecek, 4 de yerli oynatacaksınız' diyerek bunun çözümünü bulamazsınız. Yurtdışında oynayan gençlerimiz var. Adamların bonservisi 2 milyon Euro'dan 8'e çıktı. TFF Başkanı bütün kulüpleri içerisine alarak bir çalıştay yapmak istiyor. Türk futbolunun sorunlarıyla ilgili olacak bu çalıştay. Yabancı kuralını da burada çıkacak sonuç ile netleştirmeye çalışıyor. İyi de senin bu sene koyduğun kural 8+3 diyorsun, yarın çalıştaydan çıktı serbest bıraktın diyelim bana bu sene toplattığın 4-5 tane yerli mecburiyetinden kaynaklanan bütçeme getirdiğin yükü nasıl telafi edeceğiz? Bence bazı şeyler çalıştayı beklememeli ve peşinen 8+3 kuralının rekabeti öldürdüğünü ben iddia ediyorum. Rekabeti görmeyen Türk futbolcu çocuklarımızın da ben gelişebileceklerine inanmıyorum. Yabancı gelmeli ve o formayı ondan çalacak çocuk benim için önemli olan.” (Sözcü)