Amokachi: "Güneş'in takımında oynamak isterdim"

Amokachi: "Güneş'in takımında oynamak isterdim"

Beşiktaş'ın unutulmaz yıldızı Daniel Amokachi, Rusya'da Milliyet'e çok özel açıklamalar yaptı.

Ajans Beşiktaş - Nijeryalı eski golcü, Başkan Fikret Orman ve Şenol Güneş’in son yıllarda büyük başarılara imza attığını söyledi, “Kulüp müthiş bir değişim içinde. Güneş özellikle hücum oyuncularına özgürlük tanıyor ve en iyi futbolu da Beşiktaş oynuyor. Açıkçası eski bir golcü olarak ben de bu takımda yer almak isterdim” dedi.

Beşiktaş’ın unutulmaz yıldızlarından biri olan Daniel Amokachi, Rusya’da Milliyet’e özel açıklamalarda bulundu.
Fas’ın 2026 Dünya Kupası adaylığına destek vermek için Moskova’ya gelen Nijeryalı eski golcü ile 1996-1999 döneminde formasını giydiği Beşiktaş’ı ve Dünya Kupası’nı konuştuk. Süper Lig’de geride kalan sezonu dördüncü sırada tamamlamasına rağmen Beşiktaş’ın, Başkan Fikret Orman ve Teknik Direktör Şenol Güneş yönetiminde başarılı olduğunu dile getiren Amokachi, “Orman ve Güneş’e daha fazla kredi verilmeli” dedi.
 
Siyah-beyazlı eski yıldız, “Beşiktaş son yıllarda müthiş bir değişim içinde. Kulüp çok iyi noktalara geldi. Evet, bu sezon belki ligi kötü bitirdiler fakat sıralama çok şey ifade etmeyebilir. Şampiyonlar Ligi’ndeki başarı unutulmamalı. Beşiktaş ligin en iyi futbol oynayan takımı. Bu yüzden Başkan Fikret Orman ve Şenol Güneş’in her zaman kredisi var. Önümüzdeki sezon takımın mutlaka başarılı olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.
 
Daniel Amokachi, Şenol Güneş’in oyun sistemini beğendiğini aktardı. Güneş’in oyuncularına özgürlük tanıdığına vurgu yapan Nijeryalı eski golcü, “Özgürlük özellikle hücum oyuncuları için çok önemli bir durum. Böylece yeteneklerinizi daha rahat gösterebiliyorsunuz. Güneş’in oyun anlayışı Beşiktaş’a çok uygun. Ben de eski bir golcü olarak açıkçası onun gibi bir teknik adamın takımında oynamak isterdim” diye konuştu.
 
Amokachi, Beşiktaş’ta beğendiği oyuncuları sorduğumuzda ise devre arası Everton’a gitmesine rağmen ilk olarak Cenk Tosun’un ismini verdi. Cenk Tosun’u çok beğendiğini ifade eden siyah-beyazlı eski oyuncu, “Evet biliyorum Cenk ayrıldı ama şu an benim eski takımım Everton’da forma giyiyor. Cenk’i çok beğeniyorum ve takdir ediyorum. Bu kadar kısa sürede İngiltere’ye alışıp, performans sergilemesi zaten sıra dışı bir oyuncu olduğunu gösteriyor. Yeni sezonda çok daha iyi olacaktır. Uyum sürecini atlattı” yorumunu yaptı. 

Amokachi; Babel ve Quaresma’nın siyah-beyazlı takımın en etkili ve beğendiği isimleri olduğunu sözlerini ekledi.

‘Oynarsam anlatabilirim’ 

İnönü Stadı’nda sayısız başarıları ve golleri bulunan Daniel Amokachi’ye, Kartal’ın yeni evi Vodafone Park ile eski stat arasındaki farkı da sorduk, esprili bir yanıt aldık: 
 
“Zaman hızla geçiyor. Doğal olarak statlar da gelişiyor. Vodafone Park’ın açılışına gitmiştim. Gerçekten çok iyi bir stat olmuş. Çok kompakt. Bence tam bir futbol stadı. Kıyaslama yapmak yanlış olur. İnönü’nün bendeki yeri çok ayrı. Orada oyuncuydum. Şimdi ise izleyiciyim. Belki oynarsam aradaki farkı daha iyi anlatabilirim!”
 
Afrika’ya 2026 sitemi

Daniel Amokachi ile 2026 Dünya Kupası için elçiliğini yaptığı Fas’ın yarışı kaybetmesini de konuştuk. Afrika ülkelerine sitem eden Nijeryalı eski golcü, “Açıkçası rakibimiz güçlüydü. Karşımızda Amerika, Kanada ve Meksika vardı. Ama kaybetmemize sebep olan bu değildi. Afrika kıtası için Dünya Kupası’nın Fas’ta yapılması çok önemliydi. Ancak eğer siz, dost ve aynı kıtada bulunduğunuz ülkelerden söz almanıza rağmen oy alamıyorsanız yarışı kazanma şansınız da ortadan kalkıyor” yorumunu yaptı.
 
26 gol attı

Beşiktaş’ta üç sezon forma giyen ve siyah-beyazlı taraftarların büyük sevgisini kazanan Daniel Amokachi 114 resmi maça çıkarken, 26 gole imzasını attı. Birer kez Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Türkiye Kupası kazanan Nijeryalı eski yıldız lig şampiyonluğu yaşayamadı.