Avrupa’da sınıfta kaldık

Avrupa’da sınıfta kaldık

Başakşehir’in de elenmesiyle Türkiye ilk 10’dan düştü. Sıralamada 11.'liğe gerileyen Türkiye, topladığı puanla 16 ülkenin gerisinde kaldı. Beş takımımızın 3'ü elde ettiği puanlarla ilk 100'e bile giremedi.

Ajans Beşiktaş - Avrupa Ligi Son 16 Turu rövanşında Başakşehir'in Kopenhag karşısında aldığı yenilgi sonrası, Avrupa'da takımımız kalmazken, ülke puanı açısından hayal kırıklığı yaşadık. Türkiye ülke puanı sıralamasında 10. sıradaki yerini kaybetti ve Şampiyonlar Ligi biletini de zora soktu. Bundan böyle Süper Lig'in şampiyonu, Şampiyonlar Ligi şampiyonu, kendi liginde Devler Ligi'ne direkt katılım hakkı kazanamazsa ön eleme oynayacak.

TAKIMLARIMIZ 25 PUAN TOPLAYABİLDİ

Bu sezon Avrupa'da boy gösteren Beşiktaş, Başakşehir, Galatasaray, Trabzonspor ve Yeni Malatyaspor, 25 puan toplayabilirken, bunun ülke puanına etkisi sadece beş puan oldu. Bu puan ile ancak 17. sırada kendimize yer bulabilirken, Kıbrıs Rum Kesimi (5,125), İsviçre (5,600), İsveç (5,750) gibi ülkelerin de gerisinde kaldık. Şu ana kadar ülke puanını en fazla artıran ülke ise 16,714 puanla İngiltere oldu.

ÜÇ TAKIMIMIZ İLK 100'DE YOK

Avrupa'da en başarılı ekibimiz olan Başakşehir ülke puanına 11 puanlık katkı yaptı. Galatasaray ise 4'ü gruplara katıldığı için verilen bonus olmak üzere 6 puan alabildi. Trabzonspor 3.5 puanla, Yeni Malatyaspor 2.5 puanla, Beşiktaş ise 2 puanla Avrupa macerasını tamamladı. Takım sıralamasında Trabzonspor (101), Yeni Malatya (111) ve Beşiktaş (137) ilk 100 takım arasına giremedi. (Sabah - Taner Karaman)

Etiketler :