''Benim şahsi fikrim topun çıktığı yönünde''

''Benim şahsi fikrim topun çıktığı yönünde''

Asist Analiz yazarı Kartal Yiğit, Beşiktaş'ın 3-0 kazandığı Sivasspor maçını kaleme aldı.

Ajans Beşiktaş - İşte Kartal Yiğit'in Asist Analiz'deki yazısı;

Konuya hızlı bir giriş yapalım öncelikle... Çok konuşulacak Beşiktaş’ın attığı ilk golde top taca çıktı mı? Çıkmadı mı?

Pozisyon sonrası ağırlık çıktığı yönündeydi, bazıları izdüşüm falan dedi. Benim şahsi fikrim de topun çıktığı yönünde. O anda yardımcı hakemin durduğu yer yanlıştı. Oradan zaten sağlıklı göremeyeceği için "devam" dedi. Çünkü hakemler baskı altında özellikle büyük takımlara karşı maç yönetirken ne yapacaklarını şaşırıyorlar.

Beşiktaş bunun gibi çok haksızlıklara maruz kaldı. Yine bir Sivas maçında, İstanbul’da aynı şekilde Sivasspor dışarı çıkan bir atakta gol atmıştı. Haksızlıklara karşı çıkan sadece canı yandığında konuşan insanlar kendi lehlerine olunca da konuşmalıdır.

O maçta nasıl Beşiktaş'ın hakkı yendiyse, bugün de o golde Sivasspor'un hakkı yendi. Sergen Yalçın haksızlık karşısında son haftalarda tepkisini doğal olarak gösterdi. Sergen hoca da çıkmış olabileceğini ancak aldıkları galibiyetin haklı olduğunu dile getirdi.

Bence de bu tartışılacak gol Beşiktaş’ın galibiyetine gölge düşürmemeli. O gol sayılmasaydı bile Beşiktaş gösterdi ki bu maçı alabilecek güçteydi.

Maça Sivasspor daha baskılı başlasa hatta çok önemli bir fırsatı gole çeviremese de Beşiktaş başta Atiba ve Ghezzal ile önce dengeyi sonra üstünlüğü sağladı. Hakikaten ikisi de müthiş oyuncular. Atiba'yı hep övüyoruz ama bu övgüye layık bir isim. Bugün de hem ilerde hem geride müthiş işler yaptı. Ortadaki üstünlüğü sağlayan adam oldu.

Ghezzal iyi ki alınmış, belki çok mücadeleci değil ama müthiş ayaklara sahip. Adrese teslim yapıyor. Güven'in golünde de bu teslimlerden birini yaptı.

Beşiktaş çıkışını sürdürüyor. Fikstür avantajını Alanyaspor maçı hariç sürdürüyor. Böyle de gidecek gibi görünüyor.

Sergen Yalçın'ın dün çıkardığı kadro da doğruydu. Özellikle Necip kararı yerindeydi. Çünkü o bölgede Joseph'in yerini fizik olarak dolduracak tek isim Necip’ti. O da işini yaptı.

Evet Aboubakar ve Joseph'in yokluğunda düzelmeye başlayan Sivasspor maçı tehlikeliydi ama Beşiktaş tuzağa düşmeden sabırlı bir şekilde rahat bir sonuç aldı. Üst üste maçlar oynanacak ama en önemlisi moral olarak artık iyi seviyeye çıktı.

Taç olayını unutup Beşiktaş’ın hak ettiğini söyleyebiliriz.

Bir de şu var; top taca çıksa bile o ortada Sivasspor savunması ne işe yarıyor? Adamlar kafalarını eğdi Güven golü attı. Taç veya değil ama sonrası o golü niye yiyorsun? Biraz da kendine bakacaksın. 

Etiketler :