"Beşiktaş değişiyor..."

"Beşiktaş değişiyor..."

Beşiktaş, Süper Lig'in yedinci haftasında Vodafone Park'ta Kayserispor'u 2-0 mağlup etti. Milliyet Gazetesi Spor Yazarı Atilla Gökçe, karşılaşmayı kaleme aldı.

Ajans Beşiktaş - İşte  Atilla Gökçe'nin bugünkü köşe yazısı:

Kim ne derse desin, Beşiktaş Süper Lig’de en az sorunu olan takım... Sorunu yok mu, var. Ancak bunlar çözümsüz, çaresiz sorunlar değil. Hele ki elinizde Şenol Güneş gibi bir öğretmen varsa sorunlarla uğraşmak o kadar sorun değil!

Adriano haftalardır sakat... Caner Erkin de cezalı. Sol kanatta sıkıntı var. Ama Şenol hoca Medel’e veriyor nöbeti. Önde de Babel oynuyor... Daha ne olsun!

Kayserispor Umut’u ileri karakola atamış, kontralarla oyuna ortak olmaya çalışıyor. Chery de Umut’a yakın vaziyet alıyor.  Hakça söyleyelim, Ertuğrul Sağlam da iyi organize etmiş takımını orta alanda Mensah, Varela ve Bilal’le zaman zaman Beşiktaş yarı alanında akıcı bir oyun sergiliyor.

İki takım arasındaki kalite ve uyum farkı skor tabelasına yansıyor.

Elalem iyi bir on numaranın peşinde...  Oysa Beşiktaş’ta 20 numara (!) var. Ljajic’in takıma katılmasıyla artık 10 numara sorunu unutuluyor. Oğuzhan da fizik ve mental yorgunluğuna rağmen form tutma yolunda. Bir çok takımın arayıp bulamadığı bir ikili var artık Beşiktaş’ın elinde. Oğuzhan ve Ljajic aynı dili konuşuyor.

Dün Beşiktaş’ın oyun planında zaman zaman değişimler gördük. Ljajic’in katılmasıyla siyah-beyazlılar yerden oyunu geliştirmeye başladılar. Zaman zaman pas oyununun güzel örneklerini sundular. Böylece havadan (özellikle Quaresma’nın  ortalarıyla) arka direğin çok çok üstünden boşa giden toplar da azalmaya başladı. Portekizli’nin Love’a asisti ve attığı klas golü bu değişimi parlatıyor.

Güneş’in sürekli kulübede bıraktığı topa aç kalan Vagner Love’ı hemen onbirde oyuna başlatması da farklı bir hava yarattı. Oyunu ve topu özleyen Love, inanılmaz derecede hızlı, istekli, sürekli gol arayan  ve arkadaşlarıyla birlikte oynamaya çalışan bir kimlik ortaya koydu.

Q7’nin asistiyle yerdeyken kaleciden dönen topa ikinci vuruşu yaparak attığı gol hem onu, hem de hocasını ve arkadaşlarını rahatlattı.

Ljajic’in oyunu geliştikçe Love’ın verimliliği de artacaktır. Böylece sürekli geniş alan oyuncusu olduğu için kendisine soğuk bakanlar, Love’ın kapalı ve kalabalık defanslar içinde de verimli  oynayabileceğini görecektir.

Beşiktaş takım bütünlüğü içinde de çok iyi bir maç çıkardı dün. Kayserispor’a az sayıda pozisyon verse de kalesini kazaya uğratmadı. Dikkati çeken bir başka konu, Beşiktaş’ın uzun aradan sonra ligde ilk defa gol yemeden maçı bitirmesi.

Beşiktaş’ın iç saha maçlarında inanılmaz bir taraftar desteğine sahip olduğunu da unutmamak gerekiyor. Tam destek veren , skorlara ve sonuçlara takılmadan takımıyla birlikte eğlenen o tribün ahalisi bitmeyen şarkılarla maçları ayakta izliyor. Şenol Hoca sorunları bir bir çözüyor. Beşiktaş’ı kutlamak gerekiyor... Tribündekileri de! (Milliyet/Atilla Gökçe)