Beşiktaş ÖNDER’ini Buldu

Ajans Beşiktaş - Sergen hoca’yla çıktığı son 5 lig maçında sadece 1 puan alabilen Beşiktaş, U19 takımının hocası Önder Karaveli liderliğinde son 2 maçında 4 puan almayı bildi. Bu 4 puan'dan daha önemlisi, Beşiktaş’ın uzun zaman sonra tekrar takım oyununu ve taraftara en azından Beşiktaş’ın hiçbir zaman mücadeleyi bırakmadığı göstermeleridir. Geçen hafta Kayseri karşısında 2-1 geriden gelerek maçı kazanan Beşiktaş’ın bu akşam Kadıköy deplasmanına büyük bir özgüvenle ve inançla çıktığını ilk dakikalardan baskı kurmasından herkes anlamıştı. Daha sonrasında yine bir hakem hatası sayesinde verilen penaltıya rağmen oyundan kopmayan ve sürekli gol arayan Beşiktaş'ta derbilerin büyük oyuncusu olan Souza’nın yoktan var ettiği pozisyonu gole çevirmesi takımın moralini daha da yükseltti. Golden sonra yine baskısını ve ataklarını yükselten Beşiktaş’a karşı Fırat Aydınus’un rakibin yaptığı faullere bırakın kart göstermeyi faul bile vermeyerek oyuna ortak etmesi yine Beşiktaşlıları şaşırtmadı. Buna bir de Vida’nın yaptığı inanılmaz hata eklenince Beşiktaş bir kez daha geriye düştü. Yine golden sonra kenarda Önder hocanın “oyundan düşmeyin” sözleriyle takım beraberlik için yüklenmeye devam etti ve soyunma odasına gitmeden Batshuayi’nin mükemmel vuruşunu kaleci Berke aynı şekilde çıkardı bu nedenle devreye 2-1 geride girdi.

Soyunma odasında Önder hocanın o naif kişiliğiyle, futbol bilgisi ve Beşiktaş kültürünü en iyi bilenlerden biri olması neticesiyle yaptığı motivasyon konuşması, takımı öyle bir ateşlemiş olacak ki Beşiktaş ikinci yarıya da aynı şekilde başladı. Buna bir de devre başında yaptığı Oğuzhan hamlesi eklenince Beşiktaş özlenen futbolunu sahaya yansıtmaya başladı. Oğuzhan’ın girişiyle beraber özellikle özlediğimiz topa daha fazla sahip olan ve rakibe ileri de pres yapan Beşiktaş, bunun ödülünü de yine Rıdvan’ın müthiş ortasıyla bir forvet gibi kafa vuruşu yapan Souza’nın golüyle tekrar beraberliği yakaladı. Önder hoca’nın belki de bu maçta en önemli taktiği Pjanic’i daha çok 6 numara, Souza’yı ise 8 numara oynatması bu iki golün oluşumunda en büyük etkidir. Beraberlikten sonra iki takımın da riskler almasıyla maç daha çok orta alanda geçmeye başladı. 78’de Güven’in girmesiyle beraber Beşiktaş’ın yıldızları tecrübelerini konuşturmaya başlayıp orta alanda üstünlük sağladı. 90+5’te Batshuayi’nin karşı karşıya direkten dışarıya giden topu girseydi şu an belki muhteşem bir geri dönüş hikayesi yazacakken şimdi sadece Beşiktaş’ın deplasmanda Fenerbahçe’ye karşı üstün bir topla oynama istatistiğini ve yıllar sonra ilk defa kendi evinde korner dahi kullanamadan bir maçı tamamlayıp 1 puan almalarına sevinmelerini yazıyoruz.

Bugün Beşiktaş belki 2 puan kaybetti ama geçen hafta olduğu gibi sahada son saniyeye kadar mücadele eden, rakibinden üstün olan, Beşiktaş formasının ağırlığını hatırlayan futbolcularını ve daha önemlisi Beşiktaş’ın nasıl büyük bir camia olduğunu bilen “Önder” bir insan kazandı. Böyle güzel bir insanı bize kazandıran hocaların hocası Serpil Hamdi Tüzün hocamıza bir futbolsever ve bir Beşiktaşlı olarak teşekkür ederim.

Önceki ve Sonraki Yazılar