Gürel Yurttaş

Gürel Yurttaş

Beşiktaş ve Aykut Kocaman

Fenerbahçe ne zaman puan kaybetse Aykut Kocaman, Beşiktaş'ı hedef gösteriyor.
Bazen açık açık ismini de veriyor, bazen de üstü kapalı suçluyor!
Takımı şu anda Beşiktaş'ın bir puan önünde ama... Farketmiyor. Takımı aleyhine verilen her kararın altında Beşiktaş'ı arıyor. Sanki Beşiktaş'ın maçlarında veya diğer karşılaşmalarda hakemler dört dörtlük! Neredeyse Dirar'ın kendi kalesine gol atmasından da, takımının kötü oynamasından da, toplarının direklerden dönmesinden de, defansının hatalarından da Beşiktaş'ı suçlu bulacak.
"Valbuena'yı neden oynatmıyorsun? Orta sahayı neden böyle kuruyorsun? Top yüzde 80 senin takımında olsa ne olacak, pozisyona giremedikten sonra, neden böyle yapıyorsun? Defansın hali ne?" şeklindeki sorulara kaçamak yanıtlar verip, konuyu yine aynı yerlere getiriyor.
Transferse transfer, futbolcuysa futbolcu, destekse destek! Yönetimin sürekli arkasında durmasına rağmen takımına bir türlü futbol oynatamayan Aykut Kocaman neden böyle yapıyor? 
Nedir Beşiktaş'tan alıp veremediği? 
Galatasaray'a tek laf etmiyor da neden her olumsuzlukta Beşiktaş'ı hedef gösteriyor?
Neden?
Galiba geçmişte yaşadıklarının bilinç altına yerleşmesinden...
Aykut Kocaman, Sakaryaspor'da Küçük Aykut olarak forma giyerken İstanbul takımlarını hedefliyor, o dönemde de Beşiktaş'a gelmek istiyordu. Hatta harekete geçti de... Akaretler'e kadar geldi de Beşiktaş Kulübü'nden içeri giremedi! Nedenini bilmiyorum; Süleyman Seba kendisini istemedi. Araya aracılar da girdi ama bu transfer gerçekleşmedi. O da Adapazarı'na geri döndü.
Bir yıl sonra ise Fenerbahçe'ye transfer oldu.
Bitmedi!
Aykut Kocaman Fenerbahçe forması giydi ama o yıllar Beşiktaş'ın en parlak yıllarıydı. 
Beşiktaş'ın 5-1 de dahil olmak üzere farklı skorları hep Aykut Kocaman'ın forma giydiği yıllara denk geldi.
Aykut Kocaman'ın forma giydiği ilk beş sezonda Beşiktaş Fenerbahçe'yi 16 kez yenerken sadece 1 kez mağlup oldu; farkı görebiliyor musunuz? 
Beşiktaş toplam galibiyet ve attığı gol sayısında Fenerbahçe'den açık ara gerideydi. O dönemde Fenerbahçe'yi yakaladı, hatta geçti.
Fenerbahçe, Aykut Kocaman'ın forma giydiği 7 sezonda 16 kez Beşiktaş'a yenilirken 6'sı son iki sezonda (Gordon Milne'in gitmesinden sonra) 7 galibiyet alabildi.
Beşiktaş 49 gol atarken Fenerbahçe 29 golde kaldı.
Ve Aykut Kocaman Beşiktaş'ın 14 kupa kaldırmasına şahit oldu futbolculuk yıllarında...
Filmlerde sık sık görürsünüz. Kötü günler geçiren bir insan doktora gider; doktor da hemen çocukluk ve gençlik yıllarda neler yaşadığını öğrenmek ister; "Çocukluğunuza bir dönelim, gençlliğinizde neler yaşadınız" der.
Aykut Kocaman'ın da Fenerbahçe'nin zaman zaman oynadığı berbat futbolun nedenini bir kenara bırakıp, ikide bir Beşiktaş'ı hedef göstermesinin nedeni gençliğinde yaşadıkları mı acaba?

Önceki ve Sonraki Yazılar