Gürel Yurttaş

Gürel Yurttaş

Beşiktaş'ı durdurun!

Beşiktaş durgun! Çünkü Beşiktaş yorgun.

Daha 3 gün önce zor bir maçtan çıkmış. 10 kişiyle Olympiakos’u yenmiş. 3 gün sonra ligin ikinci yarısının en güçlü takımlarından birinin karşısında.

Bir de Rıza Çalımbay faktörü var. Beşiktaş’ın efsane kaptanı teknik direktör olarak yaptığı en iyi iş olan “Beşiktaş’ın oyununu bozmak” işini yine mükemmel yapıyor. Takımı önde basıyor, biraz da sert oynuyor. Zaten yorgun argın bir takım karşısında; Antalyaspor olağanüstü mücadele ediyor.

Ne de olsa Türkiye’nin en iyi takımını yenmenin onuru var; bu his hepsini öylesine ateşlemiş ki, kimse kabına sığmıyor.

Peki Beşiktaş ne yapıyor?

Pek bir şey yapamıyor!

Takım yorgun, hoca daha da yorgun!

Gidişi görüp de bir iki değişiklik yapsa, orta sahayı çoğaltsa, örneğin dik oynayan dinlenmiş Tolgay’ı oyuna soksa, ayaklarının altında muz kabuğu varmış gibi ayakta durmakta bile zorlanan, ikide bir düşen Aboubakar’ın icabına baksa, adam adama ve sert oynayan Antalyaspor karşısında rakibi şaşırtacak sürprizler yapsa iş buraya kadar gelmeyecek belki de…

Ama bu kadar maç trafiğinde arada bir bunlar da yaşanacak.

Bir takım hep iyi oynayacak değil ya… Arada bir kayıplar da olacak.

Elbette hoca da zaman zaman hatalı davranacak.

Bütün bunlara ve 10 kişi kalmasına rağmen yine de yenilmedi ya Beşiktaş; 2 puanı kayıp olarak değil, 1 puanı kazanç olarak hanesine yazacak.

Biz gelelim madalyonun diğer yüzüne…

Beşiktaş yense rakipleriyle puan farkını iyice açacak. Ama sanki düğmeye basılmış, bir talimat verilmiş, “Durdurun Beşiktaş’ı” diye…

Merak ediyorum; Aboubakar ilk falünü ilk 5 dakika içinde yapsaydı uyarılacak mıydı? İkinci yarıda faul yapılınca, hem de ilk faul hemen kart mı çıkar? İkinci hareketinde kaleciye dokunmuyor bile; niye o kart?

Nasılsa Aboubakar mı? Nasılsa sabıkası var mı? Nasılsa kolaylıkla suçlanır mı?

Maça Antalyasporlular öyle girdi ki; hem baskılı, hem sert!

Hele Charles diye bir oyuncu vardı ki; Mete Kalkavan bu arkadaşı uyarı manyağı yaptı! Kart çıkarmadı. Aboubakar’ı ise kart manyağı! Cart cart çıkardı. Sonra zaten yorgun Beşiktaş, 10 kişi kaldı.

Daha ne fauller. Kart yok!

Yine de fazla üzerine gitmeyelim hakemin.

Biz Beşiktaş’a bakalım.

Dediğim gibi bu kayıplar elbette yaşanacak; görünen şu ki sezonu bu ligin en iyi takımı olarak şampiyon kapatacak.

Onun için fazla uzatmayalım Beşiktaşlı oyunculara Vedat abinin (Okyar) bir lafını anımsatıp noktayı koyalım:

“Beşiktaş’ın hakemden gol yemişliği bile vardır. Sen Beşiktaş’san hakemi de yeneceksin. Hakemi yendiğin zaman kazanacaksın.”

Önceki ve Sonraki Yazılar