Beşiktaş'ın birlik ve beraberliğe ihtiyacı var

2020-2021 sezonuna kötü bir başlangıç yapan Beşiktaş’ta işler yolunda gitmiyor. Geçen sezonu Sergen Yalçın yönetiminde 3. sırada bitiren Kartal, bu sezona sanki yıllardır hiçbir iddiası yokmuş gibi sönük başladı. Oysa geçen sezon Sergen Yalçın takımın başına geldiğinde, oynattığı keyifli futbolla herkese umut vermişti. Elindeki yetersiz kadroya rağmen Beşiktaş’a Şampiyonlar Ligi şansı yaratmıştı.

Bu sezona gelince, sanki işler 180 derece değişti. Yeni sezonu PAOK mağlubiyeti ile açan Beşiktaş, Devler Ligi’nden elendi. Yönetim, transferdeki plansızlığıyla yapılması gereken takviyeleri zamanında yapamadı. Teknik ekip, yeteri kadar takımı hazırlayamadı. Bütün bunlar birleşince taraftar da gerilmeye başladı.

Beşiktaş, her ne kadar sezona kötü de başlasa Süper Lig’in ilk maçında deplasmanda Trabzonspor’u ‘doğru oyun’ ile 3-1 yenmeyi başardı. Fakat bu maçlardan sonra gelen sırasıyla, 1-1’lik Antalyaspor beraberliği, UEFA Avrupa Ligi 3. Ön Eleme Turu’nda elenilen Rio Ave, Süper Lig’de Konyaspor deplasmanında alınan 4-1’lik mağlubiyet ve Vodafone Park'ta kaybedilen Gençlerbirliği maçı Beşiktaş taraftarının sinir katsayısını yükseltti.

Yönetimin plansızlığı, teknik ekibin sezona yeteri kadar hazırlanmaması ve yönetimle olan gerginliği Beşiktaş’ı içinde bulunduğumuz duruma soktu. Geride kalan maçlara bakıldığında insan ister istemez karamsarlığa sürükleniyor fakat Beşiktaş’ın önünde Süper Lig’e hazırlanması için 16 gün gibi uzun bir süre var. 5. haftayı ‘bay’ geçecek Beşiktaş, yeni transferlerin takıma adapte olması, hocanın hücum ve savunma planlarında gerekli analizleri yapıp takımı çalıştırmasıyla tekrardan kendini bulabilir. Fakat, bu demek değil ki bu sezon Beşiktaş için ‘güllük gülistanlık’ geçecek.

Beşiktaş’a teknik-taktikten ziyade birlik ve beraberlik lazım. Bunun için de yönetim, teknik ekip ve takım arasında iyi bir iletişim gerekiyor. Geçtiğimiz yıllarda Ahmet Nur Çebi, ‘köprü görevini’ çok iyi bir şekilde üstlenmişti. Şimdi başkan olarak o konuma gelebilir mi bilinmez ama bu işin üstesinden kalkabilecek tek yönetici de o gibi gözüküyor.

Beşiktaş’ın şu anki durumunda henüz karalar bağlanacak bir durum yok. Bu sezon Süper Lig’de 40 maç oynanacak ve eğer Sergen Yalçın kafasını tamamen saha içine verebilirse, daha önceden yaptığı gibi Beşiktaş’ı ayağa kaldırabilir. Çünkü bunu futbolcu olduğu dönemde birçok kez yapmayı başardı. Fakat bunu yapmak istiyorsa saha içine bir plan koymalı. Çünkü Beşiktaş’ın şu ana kadar oynadığı maçlarda hiçbir planı yoktu.

Saha içinde Sergen Yalçın ve ekibi, saha dışında Beşiktaş yönetimi gerekli planlamaları yapar ve birlik içinde uygularsa, Kara Kartal Süper Lig’de şampiyonluk yarışının içinde olabilir. Zira Beşiktaş’ın şu anki kadrosu bu yarışın içinde olabilecek kalitede bir kadro.

Önceki ve Sonraki Yazılar