Beşiktaşlı sporcular göz taramasından geçti

Beşiktaşlı sporcular göz taramasından geçti

Dünyagöz Vakfı, Görmeye Devam Et projesi kapsamında başlattığı Sporcu Göz Sağlığı projesini ilk olarak Beşiktaş JK Alt Yapı sporcuları ile hayat geçirdi.

Ajans Beşiktaş - Çocuklarda göz sağlığı ve erken teşhisin önemi konusunda kamu bilincinin arttırılması adına çalışmalar yapan Dünyagöz Vakfı, Görmeye Devam Et projesi kapsamında başlattığı Sporcu Göz Sağlığı projesini ilk olarak Beşiktaş JK Alt Yapı sporcuları ve futbol akademisi öğrencilerinin göz muayenelerini gerçekleştirerek hayat geçirdi. Beşiktaş Fulya Hakkı Yeten Tesisleri’nde 3 gün boyunca süren göz taramalarında 8-20 yaş aralığında 201 sporcunun göz muayeneleri yapıldı.

Göz sağlığında erken teşhis ve düzenli göz muayenelerinin önemi konusunda kamuyu bilinçlendirmek amacıyla gerçekleştirilen Görmeye Devam Et projesi kapsamında, Sporcu Göz Sağlığı projesiyle Beşiktaş Fulya Hakkı Yeten Tesisleri’nde 201 sporcunun göz muayeneleri yapıldı. 4 – 5 – 6 Eylül tarihlerinde üç gün boyunca gerçekleştiren kontroller ile gözlerinde problem bulunan sporcuların önlem alınarak gelecekte oluşabilecek ciddi görme kayıplarının önüne geçilmesi amaçlandı. Muayenelere katılım gösteren Dünyagöz’ün uzman hekimi Op. Dr. İbrahim Sefa Kaçar, kafa topları ve ani darbeler sonucu futbolcularda meydana gelebilecek kafa travmalarının retina üzerinde dolaylı mekanik etki yaratarak retina yırtığına neden olabileceğini, tedavi edilmediği takdirde ise bu yırtığın retina dekolmanı ve görme kaybına varan sonuçlara sebep olabileceğini belirtti.