Gürel Yurttaş

Gürel Yurttaş

Bu Güneş Batmaz!

Bir takımın iyi takım olması her maçı kazanacağı anlamına gelmez!

Futbol bu… Dünyada mevkilerinin en iyilerini seçip de bir takım oluştursanız bile bu takım her karşılaşmadan kazanarak çıkamaz.

Zaten çıkarsa futbolun esprisi de kalmaz.

Şimdi… Türkiye’nin en iyi takımı olan Beşiktaş, Kayserispor’la 2-2 berabere kaldı. Yenilebilirdi de. Ama bu “Eyvah, her şey bitti” anlamına gelmez. Yani bu GÜNEŞ BATMAZ!

Maçı izlemeyenler skora göre karar verebilirler. Gol dakikalarına bakıp da “Beşiktaş ucuz kurtulmuş” diyebilirler. Oysa seyredenler mükemmel bir mücadele gördüler. Futbol adına her şey vardı; dolayısıyla hatalar da… Dedim ya; futbol bu, hatasız olur mu?

1-Bazı futbolcuların bir takım için önemi yokluğunda daha çok belli olur. Örnek Quaresma. Oynamadı, cezalıydı. Bu ceza Beşiktaş kesilmiş oldu! Kanatsız bir Kartal gibiydi Beşiktaş, uçamadı. Babel de istediklerini yapamayınca ve de oyundan alınınca… İki kanat birden gitti. Alternatiflerinin olmayışı büyük hata! Demek ki sezon devam ederken Olcay Şahan ve Kerim Frei satılmamalıydı. Satılacaklarsa da yerleri doldurulmalıydı.

2-Onca stoper transferine rağmen Beşiktaş’ın savunması iyi değil. Orta göbekte üzerine gelen takımlara karşı açıklar verebiliyor.

3-Gökhan Gönül bir daha ceza almasın! Ya da sakatlanmasın! Tamam Beck iyi niyetli. Alman disiplini de var. Ama vasat. Bir türlü aşamıyor. İleri çıkıyor, arkasını bırakıyor. Geri koşuyor, etkisiz kalıyor. Kademeleri de yetersiz.

4-Şenol hoca ligin en tecrübelisi. Beşiktaş’la uyumu da iyi. Tüm camia onu benimsedi. Ancak zaman zaman takıma şok etkisi yapacak oyuncu ya da taktik değişikliği yapmalı.

Dönelim maça.

Beşiktaş kötü oynamadı. “Peki neden kazanamadı” diyorsanız yanıtını verelim: “Kayserispor da iyi mücadele etti.”

Sergen Yalçın’da bir şeyler var. Futbolculuğunda bir yıldızdı. Teknik direktörlüğünde de yıldızlığa doğru gidiyor. Bir takım kısa sürede bu kadar değişmesinin başka izahı var mı?

Beşiktaş her şeye rağmen maçı kazanabilirdi. Pozisyonlar buldu. Rakip kaleyi zorladı. Bazılarının zaman zaman “Bu da golcü mü” dediği Aboubakar, yeteneklerini gözlerine gözlerine soktu. Bir golcü daha ne yapar? Hele ikinci golü ustalık ve yetenek işiydi. Topu alıp, dönmesi ve son vuruşu. Görülmeye değerdi. Siyah beyazlıların diğer pozisyonlarında ya son vuruş eksiği vardı, ya da Kayserispor kalecisinin kurtarışları…

Olacak bunlar.

Puan kaybedecek her takım.

Daha köprünün altından çok sular akacak.

Beraberliğe ve de Başakşehir’le puan farkının ikiye inmesine rağmen Beşiktaş bu ligin bir numarası ve şampiyonluğun en büyük adayı.

Kimse kimseyi kandırmasın, yanıltmasın.

Bu GÜNEŞ batmaz, bu sene BEŞİKTAŞ yıkılmaz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar