1. HABERLER

  2. FUTBOL

  3. FUTBOL HABER

  4. ''Bu taraftar Aboubakar'a çok gol attırır''
''Bu taraftar Aboubakar'a çok gol attırır''

''Bu taraftar Aboubakar'a çok gol attırır''

Beşiktaş'ın unutulmaz ismi Les Ferdinand, Kamerunlu forvet oyuncusu Aboubakar ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

A+A-

Beşiktaş'ın unutulmaz ismi Les Ferdinand, Akşam gazetesinden Yetkin Etkin'e konuştu.

"Dünyanın neresine giderseniz gidin gol atmak zorundasınız. Beşiktaş taraftarının desteğini iyi bilirim, Aboubakar o desteği hissederse verimli olur."

-Beşiktaş'a çok siyahi oyuncu geldi. Sen, Madida, Pascal Nouma, Demba Ba ve şimdi de Aboubakar. Abou uzun züre gol atamadı. Neler söylersin? 

Eski bir forvet oyuncusu olarak şunu söyleyebilirim. Dünyanın neresine giderseniz gidin forvet olarak sizden beklenti gol atmanız. İlk maçınızda ve her maçınızda. Atamazsanız bu baskı artar. Her zaman bir laf vardır: Yetenek kalıcıdır form geçicidir. Söylemek istediğim Abouabakar'a taraftarın destek olması lazım. Puan kayıpları yaşanıyarsa destek zor ama Beşiktaş taraftarının nasıl bir destek sağladığını çok iyi biliyorum. Aboubakar bu desteği hissederse çok verimli olur. 

DEVLER LİGİ'NDE ÇOK İŞ YAPACAK

-Şampiyonlar Ligi'nde Napoli, Dinamo Kiev ve Benfica var grupta. Beşiktaş'ın şansı nedir, ne yapabilir? 

Öncelikle geçen seneki şampiyonluk için çok mutluyum, sevinçliyim. Kutluyorum. Şampiyonlar Ligi her büyük takımın oynamak istediği platform. Beşiktaş için çok daha önemli. Bir süredir oynamadığı için yeniden adapte oluyor Beşiktaş. Zor grup, kolay değil. Ama Beşiktaş'ın bu süreç adaptasyon dönemi ve Beşiktaş üzerine koyacaktır, ilerleyen süreçte daha iyi olacaktır. 

BEN BEŞİKTAŞ'TA FUTBOLCU OLDUM  

-İnönü Stadı ve 1 yıl oynadığın Beşiktaş'ın senin adına eşittiri nedir? 

İki cümlenin eşitliği aslında. Beşiktaş'a gelmek, İnönü'ye gelmek, o takımın bir parçası olmak aslında beni futbolcu yapan şey. Benim futbolcu olmam oradan başlıyor. İnönü Stadı ve Beşiktaş, beni Ferdinand yapan şeyler. Ben o dönem futbolculuk kariyerimin en önemli başlangıcını Beşiktaş'ta yaptım.

SEBA MUHTEŞEMDİ

Süleyman Seba: Muhteşemdi. 

En çok sevindiğin an: İngiltere Milli Takımı'nın formasını giymek büyük onurdu. İlk kadroda bulunduğum maç Türkiye idi ama oynadım. İlk maçım San Marino'ya karşıydı.  

Taraftar: Newcastle United taraftarını unutmam ama Beşiktaş taraftarının önünde futbol oynadığım için gururluyum. Özellikle siyah-beyaz tezahüratlarını unutamıyorum. Onların gürültü rekoru kıran sesleri bambaşkaydı. 

Beni Gordon istedi 

-Beşiktaş'a geliş sürecin nasıldı? 

Ben yarı zamanlı futbolcuydum. Part time oynuyordum. Sonra QPR'e geldim. İlk sezonumda zorlandım, vücudum yoruldu, sakatlandım. O zaman Gordon Milne golcü arıyordu, hocam beni önerdi. Türkiye ile ilgili bildiğim tek şey "Geceyarısı Ekspresi" filmiydi. Ailemle konuştum, 'Futbola odaklanacağım, döneceğim' diye düşündüm. Fazla beklenti ile gelmedim. Ama beni güçlü yapan bir dönem geçirdim. Dönmek de istemedim. QPR izin vermedi.

Baklavayı ve o ünlü tezahüratı özlüyorum

-Türkiye’de herkes sana Ferdi diyordu. Mutlu oluyor muydun, bununla ilgili bir anın var mı? 

O zamanlar gerçekten ben Ferdi lakabından çok memnundum. 'Haydi Ferdi, zamanı geldi' tezahüratlarını hatırlıyorum. Çok hoşuma gidiyordu. Türkiye'nin kalbimde çok yeri var. Beni güçlü kişilikli bir adam yapan yerdir Türkiye. Dil bilmeden geldim. Arkadaşlarım içlerine aldı. Teşekkür ediyorum. Baklavayı özlüyorum. Taraftarlar idmanı basardı, tepsi tepsi baklava yerdik. Ama maalesef çok kısa kalabildim. Tigana döneminde İstanbul'a geldim. Vodafone Arena'nın açılışına davetliydim ama Vietnam'da tatilde olduğum için gelemedim.

Türkiye'de takım çalıştırırım 

-İleride hocalık yapacak mısın? 

A lisansı alıyorum, teknik direktör olarak çalışacağım. Tottenham'da yardımcı antrenörlük yaptım. Aslında şu an yapmak istediğim işi yapıyorum. Bu iş 'okey' dediğim andan sonra menajerlik yapacağım.  

-Türkiye'den bir teklif gelirse? 

Neden olmasın, seve seve gelirim. 

Çenesinin kurbanı

-Sam Allardyce skandalı niye oldu? 

Ben Sam'i uzun zamandır tanıyorum. Hocalığımı yaptı. Bazen çenesini tutamıyor. Nerede ne konuşacağını bilmiyor. Ben onun için üzgünüm. İşinden oldu. İşinden olmasının sebebi futbolla alakalı değil, çenesini tutamadığı için.

Premier'e döneceğiz 

-QPR sportif direktörüsün. Hedefiniz bu sezon nedir? 

FFP durumu devam ediyor. Üzerimizdeki baskı ve kurallar nedeniyle istediğimiz parayı harcayamıyoruz. Plan yaptık. Yaş ortalaması 30'lardan 23'lere düştü. Hedef 2-3 seneye Premier Lig'e dönmek.

Kuşu uçuramazsam öldürecekler sandım

-Kurban kesme olayı varmış, nedir bu olayın aslı? 

Muhteşem anılar onlar. O günleri çok özledim. İlk idman için bizi İnönü'ye götürdüler. Stattaki binlerce taraftarı görünce heyecanlandım, en sona kaldım. Gordon'a 'İdmana gelmedik mi?' diye sordum. 'Taraftarla idman yapacağız' dedi. Sonra kurban kesildi, alnıma kan sürüldü, güvercin uçurdum. İlkinde uçmadı. 'Ya uçuramazsam bunlar beni öldürür' dedim. Sonra biri yardımcı oldu, uçurdum. Bunlar inanılmaz anılardı.

O DERBİ UNUTULMAZ

-Bir yılda bu kadar iz bırakan ender oyuncular var. Nasıl başardın? 

Aslında bu sorunun cevabını ben de bilmiyorum. 21 yaşındaydım. Yapmam gerekeni yaptım. Amacım futbolumu geliştirmekti. Ezeli rakiplerimize önemli goller attım. Başarı sevgiyi getirdi. Net bir cevap veremem ama Türkiye'de o sevgiyi görmek mutlu etti. 

-Gol attığın F.Bahçe derbisini hâlâ hatırlıyor musun? 

Çok derbi oynadık. O maç kupanın ilk ayağıydı. Nezihi rakibimdi. Onu iyi hatırlıyorum. Aramızda rekabet vardı. Gelişimime yardımcı oldu. Ona rağmen attığım o güzel golle kupayı hak etmiştik. (Akşam / Yetkin Etkin)

Önceki ve Sonraki Haberler