Bu tarz maçlarda Caner'in isyanı lazım

Her şey yoluna girecek derken kaybedilen 2 puan daha ve yine sil baştan yapılan planlar, kadrolar, taktikler... Beşiktaş adına sezonun ilk yarısı hiç iyi gitmiyor. Bunu söylerken, zirve ile aradaki puan farkı sadece 5 ve 15. haftada 5 puanlık fark bir önem ifade etmiyor. Ancak Beşiktaş'ın sahaya yansıttığı görüntü, taraftarları tedirgin etmeye yetiyor.

Galatasaray karşısında tarihi farkı kaçırarak galip gelen takım, Kayseri deplasmanında yine bu sezonun genelinde çizdiği görüntüye büründü. Üretemeyen Beşiktaş, Kayseri'de bedavadan 2 puan daha bıraktı. İlk yarıda kaçan iki tane %100'lük gol pozisyonunu çıkardığımızda, Beşiktaş'ın etkili olduğunu söylemek, Kayseri'ye haksızlık olur. Özellikle 10 kişi kaldıktan sonra sarı-kırmızılı takım, harika bir savunma yaparak Beşiktaş'a geçit vermedi.

Yine kenar ortalarına mahkum edilen bir takım vardı sahada. Ryan Babel, bu oyun kurgusuna isyan edercesine, uzaktan kaleciyi avlama peşine düştü o da başarılı olamadı. Tekrar ediyorum; 5 puanlık fark şu haftada hiçbir şey ifade etmiyor ama Beşiktaş'ın oynadığı oyun böylesine sert bir ligde şampiyon olmak için yeterli değil.

Şenol Güneş formsuz

2 sezon şampiyon olduktan sonra, bu sene de 3'lemek isteyen Şenol Güneş, ligde aşırı derecede formsuz. 14 hafta boyunca, aynı planla sahaya çıkıp kapanan rakipleri açamayan takımı, 15. hafta da aynı planla sahaya çıkarmak, intihar gibi bir şey. Olmuyor işte hocam. Quaresma'nın ortalarını savunma karşılıyor. Bir de Talisca sahada olmayınca, ceza sahasında otomatik olarak 1 kişi eksik kalıyor takım. Evet, Şampiyonlar Ligi'nde tuttu bu plan. Ama orası farklı, orada takımlar çıkıyorlar top oynuyorlar, kazanmak istiyorlar. Ligimizde ise Anadolu takımlarının kafasında "Son iki sezonun şampiyonu Beşiktaş'tan 1 puan alsam yeter" düşüncesi oluyor ve oyununu ona göre kurgulayıp B planı olmayan bir Beşiktaş'tan istediklerini çok rahat alıyorlar.

Caner'in hırsı lazım!

Bu tarz maçlarda oyuna isyan edecek, arkadaşlarını ateşleyecek oyuncuyu da arıyor Beşiktaş. O isim Caner Erkin. Sezona müthiş başlamış, asistler yapmış, takımını hırsı ile oyunda tutmuş bir oyuncu. Aldığı cezadan sonra, Adriano'nun oraya geçmesiyle takımın daha iyi olacağını ben de düşünüyordum. Nitekim biraz olsun oldu da. Ama böyle maçlarda bu takımın Caner'e çok ihtiyacı var. Onun sahada ettiği kavgaya ve hırsa Beşiktaş'ın ihtiyacı var. Kayseri ile birlikte cezasını tamamlayan Caner'in, kadroda tekrar yer bulacağını, en azından çoğu maçta kulübeden oyuna gireceğini ve isyanı ile takıma fayda sağlayacağını düşünüyorum.

2'de 2 şart

Beşiktaş'ın artık hedefi önündeki 2 maçı da kazanıp, devre arasına moralli şekilde girerek iyi bir kamp geçirmek olmalı. Devre arasında bu takıma gerçek bir 10 numara alınması şart. 5 puan fark bir şey ifade etmiyor. Beşiktaş'ın mevcut kadrosu zaten iyi, bir iki takviye ile de ligi rahatlıkla önde göğüsler.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar