"Burak’tan beyaz sayfa"

"Burak’tan beyaz sayfa"

Beşiktaş'ın Bursaspor'u Vodoafone Park'ta 2-0 mağlup ettiği karşılaşmayı Milliyet Gazetesi spor yazarı Bilal Meşe değerlendirdi.

Ajans Beşiktaş - İşte Bilal Meşe'nin bugün Milliyet Gazetesi'nde yer alan köşe yazısı:

"Beşiktaş taraftarı, hoşgörülüdür, duyarlıdır, bağışlayıcıdır, en önemli özellikleri vefadır... Dememiz o ki, Burak Yılmaz’ın transferine sıcak bakmayan, zaman zaman bu tepkisini dışa vuran taraftarlarla, golcü futbolcunun beyaz sayfa açması gerçekten çok önemliydi. Kusura bakmayın, kaç tane kaliteli Burak Yılmaz gibi golcü var arkadaşlar? Attığı gole bakın, ne demek istediğimiz anlaşılır. Çarprazdan, öyle göğsünüzle topu indireceksiniz, topu köşeye göndereceksiniz, kolay mı? O gol tipik bir kaliteli forvet golüdür. Taraftarları bu barıştan dolayı kutluyorum, örnek davranış gösterdiler, alkışlıyorum.

***
Bursaspor öyle sıradan bir ekip değil, müzesinde şampiyonluk kupası var. Nitekim maça akıllı bir taktikle başladı, orta sahadaki baskıyı ilerde de uygulayınca Kartal’ı sıkıntıya soktular. Artı, Kartal’ın etkili futbolcularına da sıkı markaj yaptılar, bu özellikleriyle ev sahibi takımın pas trafiğine set çektiler. Ne var ki Bursaspor o yirmi dakikalık süreçte bu özelliğini pozisyon üretimine yansıtamadı.

25. dakikadan sonra prangadan kurtulan Beşiktaş gerçek kimliğini yakaladı, oyunu domine etti, üç net pozisyon üretti, Burak Yılmaz iki pozisyondan birini gole çevirdi. Lens’in kaleciye nişanladığını pozisyonu da unutmayalım. Hazır Lens’den söz açılmışken performansının zirvesinde, topu rakip alana taşıyor, pozisyona giriyor, bu özelliklerine asistleri de ekliyor. Burak’ın attığı nefis golde, onun asisti ön plandaydı. İlk yarıda Latovleci’nin, Burak Yılmaz yaptığı faule Mete Kalkavan’ın seyirci kalmasını yadırgadım, tecrübesine yakıştıramadım! Öyle kendini yere atmıyor, rakibin darbesi var, önyargılı olmayın hocam! O pozisyonda VAR’dan uyarı geldi mi, bilmiyorum! Güneş hocanın, sağlam ve cezalı olmadığı sürece Burak Yılmaz’ı 11’de tercih etmesine kimsenin itirazı olmaz, bizim de.

***

Bursaspor’un geriye düştükten sonra risk alması, ofansif oyuna dönüş yapması, Kartal’ın işini kolaylaştırdı. Skoru garantiye alma adına üçüncü bölgede müthiş baskı kurması, pozisyon üretimlerine yansıdı. Nitekim Ljajic üç net pozisyon yakaladı, birini gole çevirse Kartal, hem farka kanat çırpacak, hem de rakibin direncini kıracaktı, olmadı. Ancaak Kartal’ın golcü Burak Yılmaz’ı var, 62’de bir kez daha sahne aldı, farkı ikiye taşırken, tribünlerin coşkusu inanılmazdı. Burak Yılmaz hem maçı kopardı, hem de o müthiş baskıdan kurtuldu, özgüven duygusunu da zirveye taşıdı.

Antalya’da iki gol atan Kagawa’yı taraftar istedi, Güneş de buna seyirci kalmadı, Lens’i oyundan aldı, Samuray’ı oyuna sürdü. Beşiktaş hem kaliteli bir oyuncuya sahip oldu, hem de Japon taraftar kazanırken, konuk takımın  puan ve gol hesapları Karius engeline takıldı. Özet, Başakşehir’in puan kaybettiği haftada Beşiktaş’ın zirveyi yakalama adına Bursaspor engelini üç puanla aşması gelecek adına umut verdi. "

Etiketler :