Caner Erkin, Beşiktaş'tan 1.3 milyon istiyor

Caner Erkin, Beşiktaş'tan 1.3 milyon istiyor

Geçtiğimiz sezon sonunda Beşiktaş'la olan sözleşmesi sona eren Caner Erkin, eski takımı Fenerbahçe'ye dönmüştü. Milli sol bek, Beşiktaş'tan 1.3 milyon TL istiyor. Öte yandan siyah beyazlı takımı, Mohamed Elneny'nin de icraya verdiği ortaya çıktı.

Ajans Beşiktaş - Beşiktaş, Sergen Yalçın yönetiminde Süper Lig'de önüne gelen rakibi devirerek yoluna lider olarak devam ediyor. Siyah beyazlı yönetim de bir yandan takımın ihtiyaçlarını karşılarken diğer yandan da takımdan ayrılan eski oyuncuların alacak davalarıyla uğraşıyor.

Mali olarak sıkıntılı bir dönemden geçen kulüpte her şeye rağmen başkan Ahmet Nur Çebi, futbolcuların güncel ödemelerini aksatmıyor. Ama yargılama süreci devam eden eski dosyalara karşı da büyük uğraş veriliyor.

Beşiktaş Futbol Yatırımları AŞ, geçen hafta içinde borsaya gönderdiği özet denetim raporunda şeffaflık dersi verdi adeta. Şirket, raporda ihtilaflı olduğu tüm dosyaları tüm ayrıntılarıyla hissedarlarıyla paylaşıp, örnek oldu. İşte Beşiktaş'ın sunduğu rapordan üç dosya:

Senet alacağını talep etti

Bu sezon başında yeniden Fenerbahçe'ye dönen Caner Erkin'in Beşiktaş'ı icraya verdiği haberleri 24 Eylül 2020'de medyaya yansımıştı.

Beşiktaş Futbol Yatırımları AŞ'den Kamuoyunu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen ara dönem finansal denetim raporunda icra takibi başlatan Erkin'in siyah beyazlılardan istediği paranın tutarı da ortaya çıktı.

Caner Erkin'in başvurusu üzerine İstanbul 6. İcra Müdürlüğü 1 milyon 268 bin 798 TL bedelli senet alacağı talepli icra takibi başlattı. 2016-2017 sezonunda İnter'den Beşiktaş'a gelen ve 4 sezon siyah beyazlı formayı giyen Caner Erkin, 1 şampiyonluk yaşadı. Erkin, 136 maçta 7 gol ve 27 asiste imza koydu.

Elneny, Beşiktaş'ı icraya verdi

Kiralık geldiği Beşiktaş'ta geçen sezon iyi performans ortaya koyarak Arsenal'e dönen ve formayı yeniden kapan Mohammed Elneny, siyah beyazlı kulübe iki ayrı icra takibi başlattı.

Beşiktaş'ın KAP'a yolladığı ara dönem finansal raporda, İstanbul 6. İcra Müdürlüğü’nün 2020/13689 E. Sayılı dosyası ile alacaklı Mohammed Naser Elsayed Elneny tarafından Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş aleyhine toplam 508 bin 870 Euro çek alacağının tahsili talebiyle icra takibi başlattığı bildirildi. Raporda yargılamanın devam ettiği ancak söz konusu borç tutarını finansal tablolara yansıtıldığı belirtildi.

İkinci icraya itiraz edildi

Raporda ayrıca İstanbul 6. İcra Müdürlüğü’nün 2020/16850 E. Sayılı dosyası ile alacaklı Elneny tarafından şirket aleyhine 423 bin 186 Ero bedelli çek alacağının tahsili için de icra takibi başlattığı kaydedildi. Ancak şirket açıklamasında, söz konusu bu icra takibine İstanbul 18. İcra Hukuk 2020/712 esas sayılı dosyayla itiraz ettiğini de vurgulanarak, "Yargılamadevam etmekte olup şirket bahsi geçen davaya ilişkin borç tutarını finansal tablolarına yansıtmıştır" denildi. Böylece Elneny'nin siyah beyazlı ekipten talep ettiği tutar toplamda 932 bin Euro'yu buldu.

Yıllık ücreti 2.5 milyon Euro

Beşiktaş ile 36 maça çıkan ve 3 bin 63 dakika süre alan 29 yaşındaki orta saha oyuncusu, 1 gol ve 3 asistle oynadı. 18 milyon Euro satın alma opsiyonuyla kiralanan oyuncu ile 1 yıllık sözleşmesi bitince yollar ayrılmıştı. Kiralama bedeli ödenmeyen oyuncu, Beşiktaş'a bir sezon için 2.5 milyon Euro'ya imza atmıştı.

FIFA'dan Rebocho kararı

Siyah beyazlıların bir diğer eski oyuncusu Pedro Miguel Braga Rebocho'nun açtığı davaya dairse FIFA'dan karar çıktı. Beşiktaş Futbol Yatırımları AŞ'nin raporunda şöyle denildi:

"Futbolcu, 174 bin Euro alacağı olduğunu iddia etmiş ve bu bedellerin ödenmesini talep etmiştir. 4 Kasım 2020 tarihinde FIFA tarafından gönderilen kısa kararda şirketin 165 bine Euro'yu yıllık %5 faizi ile futbolcuya ödemesine karar vermiştir. Yargılama devam etmekte olup şirket bahsi geçen davaya ilişkin borç tutarını finansal tablolarına yansıtmıştır." (Ajansspor)

Etiketler :