Canın sağ olsun Kartalım

Dortmund karşısında alınan mağlubiyet kimseyi üzmesin, Beşiktaş ilk 15 dakika biraz şanslı olsa bu maçtan en az bir puan alarak çıkabilirdi. Şayet Teixiera, Vida ve N’koudou takımda yer alabilse çok daha farklı bir Beşiktaş izleyebilirdik.

Bu çıkarsamamın nedenlerine gelince; sol kanatta N’sakala ve Larin birlikte oynadıklarında takım güvenli bir şekilde hücuma çıkamıyor. Her ikisi de topu ayakta tutabilen ve isabetli pas yapabilen oyuncular değiller.

Her türlü takdiri hak eden Atiba yol yorgunu idi. Şampiyonlar Ligi yükünü kaldıracak yaşta da değil. Sergen Hoca keşke Salih’i daha erken oyuna alsaydı.

Beşiktaş’ın sağ kanadı ise geçen seneki performansından çok uzakta. Ghezzal yeterince oyuna odaklanamadı. Biraz savruk bir oyun sergiledi.

s1.jpg

Kanatlar istenilen verimde olmayıp, orta saha da iyi kapatılınca Pjanic istediği oyunu sergileyemedi. Bu yüzden Batshuayi ceza sahası içinde çok az topla buluşabildi. Oysa kanatlar işlevini yerine getirebilse hem kanatlardan hem de orta sahadan çok daha etkili paslar alabilirdi.

Vida’nın eksikliğinde Sergen Hoca doğal olarak Montero’ya şans verdi. Elinde gerçek mevkii stoper olan bir oyuncu varken Necip ya da M.Topal’ı oynatması doğru olmazdı. Montero’dan beklenen hatalar Weligton’dan geldi. Bence Montero’da tecrübe eksikliği var ama futbol bilgisi ve yeteneği bu eksikliği giderdi.

s2.jpg

Bu takım Türkiye Liginde iş yapar ama Avrupa’da iş yapamaz diyenlere katılmıyorum. Bu takım Avrupa’da da başarılı sonuçlar alabilecek ve bu gruptan çıkabilecek potansiyele sahip. Ben gönülden bir üst tura çıkacağımıza inanıyorum.

***

NEDİR BU SAHANIN HALİ

Maçtan önce değerli spor yazarı arkadaşım Atakan Kurt saha zeminin videosunu çekerek Instagramda paylaşmış. İnşallah maç esnasında bozulmaz, demeyi de ihmal etmemiş. Maçın on beşinci dakikasından sonra Atakan Kurt’un korktuğu gerçekleşti. Saha bir anda patates tarlasına döndü.

Geçtiğimiz lig maçlarında da bu saha yüzünden Teixiera, Vida ve Nkoudou sakatlandı. Bugün de birçok oyuncumuz yerden kalkamadılar. Bugünü hasarsız atlatmış olmamıza şükretmemiz gerekir.

111.jpg

Ancak önümüzdeki haftalarda bu sahanın çok ciddi bir şekilde elden geçirilmesi gerekir. Bugün ortaya çıkan manzara, sahanın bakıma alınmadığı ama sadece günü kurtarmak için makyaj yapıldığını gösteriyor.

Dünya yıldızlarını getirip, böyle bir sahada top oynatmak, sakatlanmalarına neden olmak ciddi bir vurdum duymazlıktır. Bu işten sorumlu yönetim kurulu üyesi arkadaşın olaya derhal el koymasını bekliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar