"Cenk ve Oğuzhan büyük umut"

"Cenk ve Oğuzhan büyük umut"

Bu çalkantılı eleme macerasından, küçük bir mucizeyle çıkmayı çok istiyoruz. Hırvatistan maçındaki kurgunun üzerine gitmeli, rakibimizin fizik oyununu orta sahada topa hükmederek bozmalıyız. Ayrıca Arda Turan’ın da kendi standardında oynaması gerek.

Ajans Beşiktaş - Lucescu’nun pragmatik bakış açısı belki de orta sahada uzun süredir aradığımız yapının kurulmasına yol açtı. Genel olarak orta sahada belli bir direnç ve sertlik sağlamak için ‘ön libero’ tabir edilen oyunculara yer vermek dışında bir yol yok gibi gözüküyordu. Lucescu grubun orta sahada en etkili takımı Hırvatistan karşısında buna gerek görmedi.

Tartışma da açılabilir...

Oğuzhan-Nuri merkezinin kanatlarında Arda ve Hakan Çalhanoğlu’yla maça çıktık. Bu oyunculardan hiçbiri defansif açıdan ünlenmiş değiller. Hatta savunma yönleri olduğuna dair tartışma da açılabilir. Ancak topu aldık. Yanlış anlaşılmasın; Hırvatlar üzerinde olağanüstü bir baskı kurup oyunu tamamen almış değiliz. Ancak Ukrayna maçına oranla çok daha iyi olduğumuza da kuşku yok.
İşimizi kolaylaştıracak

Bunun üzerine gitmek en mantıklı yol. Belki Nuri yerine Emre Belözoğlu ya da üçüncü bir orta saha olarak Belözoğlu takıma girebilir. Dün bu sayfalarda Erman Özgür’ün isabetle yazdığı gibi İzlanda’yı ters toplarla dağıtmak mümkün. Bu orta saha, Burak ve Cenk savunma arkasına kaçırmak konusunda da çok iyi işler yapabilir. Topun olduğu yerde kalabalık olan ama savunma arkasına iyi kaçan İzlandalılar’ı bu tip bir oyuna itmek işimizi kolaylaştıracaktır. Saha ve seyirci avantajı bu yolda bize katkı sağlar.

Cenk ve Oğuzhan büyük umut

İzlanda’nın liderlik için galibiyeti isteyen bir oyun oynayacağını beklemek saçma değil. Bu elemelerde deplasman oyunları geçtiğimiz dönemdeki standardın biraz gerisinde. Onların istediklerinin dışına çıkmak lazım. Bu da orta sahamızın topa hükmedip fizik oyunu bozmasıyla olacak. Cenk’in ve Oğuzhan’ın formu büyük umut. Arda kendi standardında bir 60 dakika oynayabilirse ne ala.. Ve Burak’ın sakatlığı onu zorlamazsa. Bu onun maçı da olabilir.

Mutlak analiz yapılmıştır

Son olarak Volkan’ın duran toplarda çıkma ya da çizgide kalma konusundaki kararları da önemli... Mutlaka analiz yapılmıştır. 6 puanla liderlik bile mümkün. Bu çalkantılı eleme macerası sonucunda klasiğimiz olduğu üzere bir küçük mucizeyi yaratabiliriz.. Ve bunu çok istiyoruz. (Fanatik/Mehmet Demirkol)

Etiketler :