"Cenk’in yerine Talisca!"

"Cenk’in yerine Talisca!"

Habertürk gazetesi yazarlarından Umur Talu Antalyaspor - Beşiktaş karşılaşmasını kaleme aldı.

Ajans Beşiktaş - 2 golsüz ve 60 dakikalık PL maçından sonra Cenk’in aklı kalmış mıdır eski yerinde?

Antalyaspor ise ibret dersi veriyor: Yüreğiyle oynayan Eto’o (bir de Maicon) yokluğu bir yana; Nasri, Menez, Leonardo gibi sükseler erken emekli.

İlk güzel hareket Babel’in müthiş kaçışıyla Talisca’nın uçarak autu. Sonrasında bütün taşları oynamış Beşiktaş defansı sağdan sola mümkün tüm açıkları verdi; iştahlı Antalya da golü buldu.

Beşiktaş yüzde 65’le oynuyor ama orta sahada dağınık. Üstelik kontratak davetiyeleriyle.

Pas oyunu futbolun çiçek bahçesi, lakin fazlası baş döndürüyor. Rakipten ziyade kendi başını. Sayılmayan golde faul var mı? Vardır. Bir şartla: Bu tür her hava topunda verebiliyorsanız.

Talisca maç başı voleyi denedi, sonra dömivole attı sayılmadı, nihayetinde yine aynı yere attı! Maçtaki arzusu, gayreti gereksiz sakatlanmanın eşiğine bile koşturdu onu.

Goldeki payı yüksekti Caner’in; ama iki golde de! Hücumda açıktan, defansta açıkla oynuyor.

Quaresma’nın herkese çarpan şutu gidip direğe de çarptığında kaleci Ferhat kadar Negredo da sadece izledi.

2. yarı Beşiktaş yine defans hatası ama büyük bir Fabri ve direk şansıyla başladı. Şampiyonlar Ligi’nde şans nasıl olur, göreceğiz!

Antalyaspor ikramında geri pası zekice hisseden Negredo’nun eli ayağı tutuldu!

Hemen peşinden maaile hücuma gidince uçak pisti gibi açılmış orta sahadan Antalya koştu gol kaçırmaya.

53’te Beşiktaş çöktü karşı kaleye. Ayakla kaçıran Talisca, Quaresma’nın nihayet harika yaptığı ortaya kafayı vurduğunda, geçen seneki Talisca’ydı artık!

Beşiktaş Cenk’in yerine Talisca’yı transfer etmişti!

Medel eli sanki penaltı istedi; hakem istemedi.

Beşiktaş topa çok sahip oluyor ama ceza sahasında topla buluşma sayıları hemen hemen aynı.

Bir santrfor eksik olabilir ama sanki 10 numara da eksik! Esasen bu tür maçlarda iki sene önceki Beşiktaş da eksik. Hücumu daha göremedik ama Lens’in savunması Caner’den iyi! Talisca finali harika bir şutla yapıyordu ki, direk ve kaleci çıkardı. Olsun, yine yapar!

12 sene önce yine Antalya-Beşiktaş. Antalya kalesinde Beşiktaşlıların çok sevdiği Oscar Cordoba. Burak Yılmaz, Antalya’dan Beşiktaş’a geçmiş. Hep Beşiktaşlı Ali Cansun, Antalya’da. Yılmaz Vural ve Tigana kulübede!

Maç 1-0, 1-3, 4-3 çılgınlığıyla koşuyor; son anda Bobo hat trick’le 4-4 yapıyor. Runjeee Runjeee’nin kalesine Antalya hat-trick’i ise, 5 ayrı takımla Süper Lig’e çıkma rekoru kırmış Coşkun Birdal’dan. Cordoba hissiyatını anlatıyor: “Kötü hissediyordum. Çok karışık duygular. Antalyaspor gol attığında seviniyordum ama bir yandan da üzülüyordum. Duygularım çarpışıyordu.”

Futbol duygusuz olabilir mi? Profesyonel gibi oynasan da amatör hissiyat oyunudur futbol. Duygusuzlar her sahada başka bir oyun oynar zaten!

TALİSCA'NIN DÖNÜŞÜ

Talisca’nın iki gol, bir direk, bir sayılmayan golle geri dönüşü. (Umur Talu / Habertürk)

 

Etiketler :