Deniz Çoban: "Hükmen için itiraz gerekmez"

Deniz Çoban: "Hükmen için itiraz gerekmez"

Süper Lig'in 18. hafta açılış mücadelesinde Beşiktaş, Akhisarspor'u deplasmanda 3-1 mağlup etti. Karşılaşmanın ardından Deniz Çoban maçı köşe yazısında değerlendirdi.

Ajans Beşiktaş - İşte Deniz Çoban'ın bugünkü Fanatik gazetesinde yayınlanan köşe yazısı:

"Futbol Müsabaka Talimatı’nda, ‘İsim listesinde yabancı uyruklu futbolcuların belirlenmiş sayıdan fazla olması durumunda hükmen mağlubiyet kararı verilir’ maddesi var. TFF Hukuk Müşavirliği Akhisar’ı, talimata aykırı hareketten Disiplin Kurulu’na sevk edecektir. Disiplin Kuruluda 3-0 hükmen mağlubiyet ve para cezası verecektir. Süper Lig Statüsü’ne göre 21 kişilik isim listesinde, 9 oyuncunun Türkiye A milli Futbol Takımında oynama uygunluğu olması gerekir. Diğer bir deyişle: Bir takımın listesinde en fazla 12 yabancı oyuncu yer alabilir. Akhisarspor’un listesinde ise 13 yabancı oyuncu vardı. Futbol Müsabaka Talimatı’nda: “İsim listesinde yabancı uyruklu futbolcuların belirlenmiş sayıdan fazla olması durumunda hükmen mağlubiyet kararı verilir” ifadesi vardır. Bu sebeple; TFF Hukuk Müşavirliği Akhisarspor’u, “talimatlara aykırı hareketten” Disiplin Kurulu’na sevk edecektir. Disiplin Kurulu da hükmen mağlubiyet kararıyla birlikte, Akhisarspor’a para cezası verilecektir.

Kartlar geçerli

Maçta görülen sarı kartlar geçerliliğini koruyacak, Akhisarspor’un attığı gol ise iptal edilecektir. 3-0 hükmen mağlubiyete hükmedilecektir. 2016-2017 sezonunda oynanan Adanaspor-Kasımpaşa maçı 2-0 Adanaspor’un galibiyetiyle sonuçlanmıştı. O maçta, Hukuk Müşavirliği Kasımpaşa’nın yabancı kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle, Kasımpaşa’yı Disiplin Kurulu’na sevk etti ve Kasımpaşa 3-0 hükmen yenik sayıldı. Maçta 4 sarı kart vardı ve galip gelen takım için de mağlup olan takım içinde sarı kartlar geçerli sayıldı."

Etiketler :