"Deplasman tribününe gidenleri ‘tehlikeli varlık’ olarak görüp ‘kafes ablukası’na almak nasıl bir düşüncedir?"

"Deplasman tribününe gidenleri ‘tehlikeli varlık’ olarak görüp ‘kafes ablukası’na almak nasıl bir düşüncedir?"

Süper Lig'in 18. haftasında Antalyaspor'a konuk olan Beşiktaş, Portekizli yıldızı Talisca'nın golleriyle mücadeleyi 2-1 kazandı. Fanatik gazetesinden Cem Dizdar yazısında karşılaşmayı değerlendirdi.

Ajans Beşiktaş - Yedikleri golün dışında ilk devreyi elinde tutan takımın Beşiktaş olmasında şaşacak bir durum yoktu sanırım. Şaşılacak olan devre boyunca atılan onca ortadan tek gol çıkarabilmiş olmalarıydı. Ligin ortalama kadrolarından birine dönüşmüş olan Antalya’nın en büyük avantajı, eskiye oranla daha geçirgen görünen Beşiktaş orta sahası ile ilk kez birlikte oynayan ve aksamaları muhtemel stoper ikilisiydi.

Bu durumdan yararlandılar yararlanmasına ama yüzdeleri düşük kalınca skor üretemediler. Ve bilinir, Beşiktaş oyuna tempoya yüklemeyi başardığı andan sonra bireysel beceriyi oyun gücüyle bütünleyip sonuç alabilen bir takımdır.

Sürekli kılamadılarsa da zaman zaman yıpratıcı hücumlar örgütlediler. Evet, o bildik ezberlenmiş setlerini icra edemeyip, maçı sadece Quaresma üzerinden tek kanatla oynadılar. Quaresma biraz daha paylaşımcı olup, verimli ortalar yapabilse sadece ‘Kazanmayı becerdiler’ değil ‘Gösterişli bir oyunla kazandılar’ diyecektim.

Gecenin sorusu

Kamusal bir oyun olan futbolda deplasman tribününe gidenleri ‘tehlikeli varlık’ olarak görüp ‘kafes ablukası’na almak nasıl bir düşüncedir? Yoksa hedef onları ev sahibi taraftarların şerrinden korumak mıdır? Her iki seçenek de vatandaşa haksızlık değil midir?

Maçın starı

Metin Tekin bir Beşiktaş maçı sonrası, ‘’Bazı futbolcular ne oynadıklarıyla değil ne yaptıklarıyla değerlendirilir’’ demişti. Üzerine konuştuğu oyuncu Talisca’ydı. Hem hücumu kurgulayıp hem sonlandıran Talisca dün gece sahanın en gösterişlisiydi. Çıkana kadar Oğuzhan ile Quresma da en az onun kadar etkindi...

Maçın olayı

Lucescu, ülkenin ‘yegane sol beki’ Caner Erkin için ‘’Ne işe yaradığını anlayamadığım ortalar yapıyor’’ mealinde bir şeyler söylemişti. Aynı konuşmanın içinde ‘’Defanstaki yerini kaybedince takımın dengesi bozuluyor’’ da demişti. Dün akşam gerek öne oynarken gerek arkaya sarkan toplarda bu tespiti bir kez daha gözlemledik.

Kısa mesaj

Negredo'yu sadece savunma değil gol için de topla daha çok haşır neşir hale getirecek şablonlar kurgulanmalı. Ve bu problem Bayern Münih maçına kadar çözüme kavuşturulmalı... (Cem Dizdar / Fanatik)

 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler