Dünya Kupası dönüşü Beşiktaş!

Bütün dünyanın meraklı gözlerle baktığı; dünyanın her bir köşesinden futbolcuların, hakemlerin, antrenörlerin ve taraftarların katıldığı Katar’daki Dünya Kupası sonrası Beşiktaş’ın dönüşü nasıl olur? Gelin biraz kendi gözlemlerim ile inceleyelim.

Bir futbol sezonunun ortasında oynanan bu Dünya Kupası bazı takımlar için daha iyi olsa da bazı takımları da olumsuz etkileyebiliyor. Dünya Kupası’nda sakatlanıp takıma gelebilecek olanlar olabilir, mental olarak düşüş yaşayabilecek oyuncular olabilir veyahut bu ara zamanda hazırlık maçları olsun sezona daha iyi hazırlanabilecek takımlar olabilir. 

Örnek verirsek; Galatasaray bir çıkış yakalamışken belki de bu ara zaman onların aleyhine bir durum olarak dönebilir. Fenerbahçe’de ise büyük bir düşüş olmasa da yorgunluk ve sakatlıkların olması bu ara zamanda onlar için daha faydalı olmuş olabilir. 

Beşiktaş ve Trabzonspor ise benim için bu ara zaman onlar için faydalı olduğunu düşünüyorum. Hazırlık maçları olsun, bazı oyuncuları farklı sistemle denemek olsun; bunların olumlu dönüş sağlayacağını düşünüyorum. 

 

Beşiktaş’ın oyuncularına dönecek olursak, Dünya Kupası’nda oynayan oyunculara biraz göz atalım.

Beşiktaş’dan Dünya kupasına katılan 4 oyuncu var: 

Atiba Hutchinson (Kanada)

Romain Saiss (Fas)

Wout Weghorts (Hollanda)

Georges-Kevin N'Koudou (Kamerun)

 

Atiba’yı belki 90 dakika içinde oyunda çok görmesekte Kanada Milli Takımında tabiri caizse ölüsünün bile ne kadar fayda ettiğini görebiliyoruz. Deneyimli ön libero, sezon sonuna kadar takımda alternatif oyuncu olarak görev yapacak. Saha içinde kaptanlık yapamasa da takım içinde akıl hocası olacak en önemli isim.

 

Saha içindeki kaptanlıktan bahsederken konuyu Romain Saiss’e getirmek istiyorum. 

Fas Milli Takımı’nda hatasız oynayan Saiss, Dünya Kupası’nda milli takımı ile oldukça başarılı ilerliyor. İspanya'yı penaltı atışları sonucu eleyerek Dünya Kupası'nda çeyrek finale kaldılar. Ardından Portekiz’i eleyerek yarı finale kadar yükseldiler.

Kendi Milli Takımı’nda kaptanlık yapan Saiss, “ Dünya Kupası sonrası Beşiktaş’ta da kaptanlık yapabilir mi? ”sorularını aklıma getirdi. 

Karakteri olsun; Dünya Kupası takımları arasında stoperlerin içinde belki de şu anda en iyisi, en iyi performansı gösteren isim Romain Saiss. Fas Milli Takımı’nda bu kadar iyi oynayabilen bir oyuncu aynı performansı Beşiktaş’ta da gösterebilir mi? 

Bakarsak Beşiktaş'ın oyunu ile Fas Milli Takımı’nın oyunu aynı değil fakat Şenol Güneş’in son maçına bakarsak aynı sistem üzerine oynadığını görebiliriz. Beşiktaş çoğunlukla rakip sahada oynayıp arkada geniş alan bırakıyor. Bazen oyuncuları sisteme göre dizmekten ziyade oyunculara göre sistem üretmek lazım.

Bazı Dünya Kupası oyuncuları vardır. Turnuvadan özellikle büyük başarılara imza atıp turnuvadan döndüklerinde mental açıdan büyük düşüş yaşayabiliyorlar. Saiss için tek endişem bu yönde. Tabii ki sakatlık yaşamadan da dönmesi büyük nimettir. (Ben yazımı daha yazma aşamasındayken sakatlandı)


Wout Weghorst… Dünya Kupası’nda bu kadar kısa sürede en etkileyici performansı gösterdi. Benim nazarımda gerçek bir golcüdür. Arjantin karşısında 78. dakikada oyuna girip 2 gollük performansı aynı zamanda defansa da yardım etmesi gerçek bir pivot forvet. 

Hollanda’nın Weghorst ile oynadığı sistemini Beşiktaş’ta da denenebilir. Özellikle artık maçın akmadığı, gole ihtiyaç olduğunda dar alanda sürekli ileri paslar ile ve tabii ki defansında topu uzaklaştırması lazım.

Sezon sonu Beşiktaş satın alabilirse çok güzel olur yoksa ikinci bir Mario Gomez vakası yaşanmak istenmez. 

 

Kevin N'Koudou; Kamerun Milli Takımı’nda 2 maçta oynadı, ilk 11 olarak hiç maça çıkmadı. Beşiktaş’ta da oyuna sonradan girdiği maçlardaki performansını daha çok beğeniyorum. Çok hızlı ama alan değerlendirme konusunda pek başarılı değil. Redmond’u Dünya Kupası dönüşü kullanmak daha avantajlı olabilir. Paslarını geliştirmesi lazım. Takım hücum etmeye başladığında oyununu durdurmamalı. 

 

Takımın geneline bakarsak Dünya Kupası sonrası Beşiktaş’ta Şenol Güneş’in elinden daha iyi bir takım ve başarı bekliyorum. Antalya’daki kamp dönüşü oyuncuların motivasyonu yüksek olursa doğru oyunla iyi işler çıkar. 
Dünya Kupası sonrası Beşiktaş Dele Alli’den faydalanacak gibi. Antalya’daki kamptaki antrenmanlarda gösterdiği performansla beğeni topluyor. Çok hızlı koşuyor hatta sahada en çok koşan oyuncu oluyor. Umuyorum ki Şenol Güneş’in elinde zamanla daha çok takıma fayda sağlayacaktır.

Şenol Güneş sistem değişikliğine gideceğini söyledi. Şenol Güneş, çift forvetli dizilişlere sıcak bakıyor. 4-2-3-1'den ziyade 4-4-2, 3-5-2 ve 3-4-1-2 sistemleri üzerinden denemeler gerçekleştiriliyor. Şöyle bir gerçek var.  Cenk Tosun ile Weghorst sahada yan yana iken ikisinden biri kaybolabiliyor. Dele Alli’yi de en iyi şekilde 4-2-3-2 sisteminde kullanılabilir. Daha çok yan tarafta kanat tarafında koşularından faydalanabilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar