Ergin Aslan: "Ne yaptın Hocam?"

Ergin Aslan: "Ne yaptın Hocam?"

Yeni Şafak gazetesi yazarlarından Ergin Aslan, Sivasspor - Beşiktaş karşılaşmasını değerlendirdi. İşte maç hakkındaki yazısı...

Ajans Beşiktaş - Son haftalardaki gol kısırlığını yeni uyguladığı sistemle Osmanlıspor maçında çözmüştü Şenol Hoca. Neydi o sistem? Atak anında mümkün olduğu kadar kalabalık halde rakip ceza sahasına dolmak. Rakibin hızlı çıkışlarını da Medel ile durdurmak. Bu kurgudan sonuç alan Güneş, Sivasspor deplasmanında da aynı şeyi denedi. İlk yarı boyunca yüzde 70 oranla topa sahip oldu Beşiktaş. Yediği gol, kaleci hatası. Fabri'yi ilk yarıda birkaç kez görebildik. Biri bu goldü. O mesafeden gelen şutu sektirmek yakışmadı Fabri'ye. Sivasspor golü erken bulunca maç, son haftalardaki Beşiktaş maçlarının benzer halini aldı. Tek kale... 9 kişiyle kendi ceza sahası içerisinde duran Sivasspor'da Ziya belki de kariyer maçını oynadı. Beşiktaş adına ilk yarının en iyisi sürekli arayış içerisinde olan ve savunmayı yıpratan Negredo idi. Quaresma'nın ilk topları kullanmayıp, sürekli rakibi yatırma isteği, forvetler için çok zor bir durum. Pozisyon alamazsınız. Nitekim çok pozisyonda öyle de oldu. Negredo sonunda Quaresma'ya isyan etti. Haklıydı da. Penaltı golünü de atan İspanyol ikinci yarıda Şenol Güneş tarafından oyundan alındı. Ben bunun nedenini anlamadım. Gol lazımken, forvet takviyesi yapacağına, etkili bir forvet çıkartıp, bir başka forvet alarak neyi değiştirmiş oluyorsunuz? Eğer bir sakatlık yoksa bence büyük bir teknik adam hatasıydı bu değişiklik.

Beşiktaş ikinci yarıda da aynı baskıyı sürdürdü. Ancak yapılan değişiklik Beşiktaş'ın pozisyon bolluğunu sekteye uğratmıştı. Ara ara hızlı çıkışlar yapan Sivasspor, genelde kendi ceza sahası önünde oynamayı tercih etti. Dakika 75'e dayandığında oyun yine sıkışmış, Quaresma aldığı topları hovardaca kullanıyordu. Buna rağmen 80 dakika sahada kaldı. Bu kadar orta yapacaksan, hava hakimiyeti yüksek Negredo neden sahada değildi? Bir umut olarak oyuna giren Oğuzhan da bu sezonun genelinde olduğu gibi yine oyuna hiç katkı yapamadı. Sayısızca kornerden sonuç alamayınca  Sivasspor maçın son anlarında bulduğu ilk kornerde öne geçti. O saatten sonra geçmiş olsun zaten. Beşiktaş iyi oynayarak soyunma odasına 1-1'le girdiği maçı, ikinci yarıda kazanma ihtimali çok yüksekken, teknik direktörün hatalı tercihleriyle kaybetti. Ligin ilk yarısını 30 puanla bitirince, ikinci yarıdaki şampiyonluk mücadelesi oldukça zor bir hal aldı. (Ergin Aslan / YeniŞafak)

Etiketler :