Ergin Aslan: "Ritim tutmak için..."

Ergin Aslan: "Ritim tutmak için..."

Yeni Şafak gazetesi yazarı Ergin Aslan, Beşiktaş-Bursaspor maçını değerlendirdi.

Ajans Beşiktaş - İşte Ergin'in değerlendirmesi: Son 2 yılın şampiyonu Beşiktaş, bu sezon ilk kez buluşuyordu seyircisiyle. Siyah-beyazlıların yeni stadına geçmesiyle iç sahada gösterdiği performans, bu maç için referans oluyordu aslında bizlere. Vodafone Park'ta oynadığı maçlarda daha ilk düdükten itibaren rakibi baskı altına alan Beşiktaş'a hepimiz aşinayız. Nitekim Bursaspor'un hocası Le Guen de bunu öğrenmiş olacak ki, kendi adına doğru olanı yaparak takımını önde başlattı.

Maçın ilk bölümü, Beşiktaş'ın alışılmış iç saha baskısından uzak geçti. Şenol Güneş'li Beşiktaş'ın en belirgin özelliği olan pas oyunu da bu sezon henüz başlamadığı için ilk iki maçta olduğu gibi Quaresma kanadına yoğunlaştı bütün takım. Quaresma, orta sayısını tuttursa da isabet konusunda aynı şeyi söylemek mümkün değil. Ilk yarının 15-30. dakikaları arasında oyunu eline alan Beşiktaş, yan toptan Tosic'le golü buldu. Iyi bir takımın stoperlerinin sezon içerisinde 7-8 gole katkı yapması gerektiği gerçeğiyle doğru orantılı bir durum bu. Bursaspor'un hızlı çıkışında geriye dönemeyen Beşiktaş, golü kalesinde gördü. Bu durum gardı düşecek diye beklenen Bursaspor'un yeniden direnç kazanmasını sağladı. Ilk yarı itibariyle kalesinde 1 pozisyon veren Beşiktaş, öne geçecek fırsatları bulsa da, 3 haftadır yapamadığı gibi, en belirgin özelliği olan göbekten organize gelemediği için rakibi sahasına itemedi.

İkinci yarıya başlarken hem oyunun şekli hem de taraftar talebi Negredo ise de Şenol Hoca kararında ısrar etti. Baskısını iyice artıran ve Atiba'yla öne geçen Beşiktaş, kendisinde olan topu artık vermedi rakibine. Bu senenin Beşiktaş'ının ne oynayacağı hakkında karar vermek icin 3-4 maç daha görmek gerekecek. ilk yılında Sosa'yla pas oyunu, ikinci yılında uzun ve ters topla birlikte kanat akını tercih eden Şenol Hoca, elindeki oyuncu havuzundan nasıl bir oyun çıkartacak. Sahası ve kulübesi iki oyuna da müsait olsa da oyuncu tercihi konusundaki muhafazakarlığı hemen fikir sahibi olmamızı engelliyor.

Öte yandan Beşiktaş'ın oynadığı 3 lig maçında toplamda bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar pozisyon vermesi çok olumlu. Önemli bir beklenti de yeni transferleriyle kadro kalitesini bir tık yukarı çeken Beşiktaş'ta, Şenol Hoca'nin yeni isimleri bir an önce efektif olarak kullanması. Şampiyonlar Ligi'nin bir an önce başlaması, sahada olmaya alışkın bir cok ismin kendini takıma ait hissetmesini sağlayacak.  3 maçı 7 puanla geçen Beşiktaş için olumsuz bir tablodan bahsetmek haksızlık olur.

Etiketler :