Ergin Aslan: "Topun sahibi..."

Ergin Aslan: "Topun sahibi..."

Yeni Şafak gazetesi yazarı Ergin Aslan, Beşiktaş-Konyaspor karşılaşmasını değerlendirdi.

Ajans Beşiktaş - Şampiyonlar Ligi'nde Porto deplasmanından 3 puanla dönerek büyük moral kazanan Beşiktaş, Konyaspor maçında kendi seyircisi önünde alkışlanmaya çıkıyordu. Ligde oynadığı 4 maçta 10 puan yapan siyah-beyazlılar bu maçlarda beklenen oyundan kısmen uzak olmasına rağmen gerekli puanı çıkarmıştı. Porto maçında özüne dönen ve şampiyon gibi oynayan Beşiktaş, Konyaspor maçında da Şenol Hoca'nın daha önce işaret ettiği tarih olan Eylül ortasında kendini bulmuştu.

Dolu tribünler önünde klasik Vodafone Park baskısıyla başlayan siyah-beyazlılar, sağdan Babel'le soldan Caner-Quaresma ile çokça geldi ve böyle bir organizasyonda golcüsü Cenk ile golü buldu. Karabükspor deplasmanında göbekten gelmeyi tercih eden Güneş, dünkü maçta yine alışılmış kanat oyununa dönmüştü. Beşiktaş'ı, şampiyonluk yolundaki rakiplerinden ayıran en önemli özellik A-B-C oyunlarını oynayabilmesi.

Her bölgede kreatif adamı olan Güneş'in takımı, rakipleri için önlem alınması çok zor bir ekip oluyor. Tudor ve Kocaman hem kadro yapıları hem de oyun tercihleri olarak genelde tek oyun tercih ederken, Güneş, elindeki bolluğu maksimum seviyede kullanıyor. Yer değiştiren 2 kanat, rakip bekler için handikap oluyor. ilk yarıda oyuna hükmeden Beşiktaş, skoru arttıramayınca, ikinci yarının ilk bölümünde Konyaspor'u oyunda tuttu. Bu bölümlerde de, maça stoper başlayan Medel'in ilk toplara yaptığı doğru müdahaleler tehlikeli atağa dönüşmeden sona erdi. Maçın adamı Tolgay Arslan bu dakikalarda ortaya çıkarak dağıttığı toplarla baskının kırılmasını sağladı.

Yazının başında bahsettiğim önlem alınması zor oyunculara sahip Beşiktaş'ta, Quaresma hep deneyip yapamadığını bu kez yaptı ve farkı 2'ye çıkartarak hem kendi takımı hem de Konyaspor için maçı bitirdi. Beşiktaş aldığı bu galibiyetle henüz 6. haftada Kadıköy deplasmanına 5 puan önde giderek, hem önemli bir tabela avantajı hem de B planı alternatifi ile gidiyor.

Etiketler :