Ersoy Özdem'den 2013 tarihli bir Atiba yazısı: Kemik Atiba

2013 yılının Temmuz ayında Atiba, Beşiktaş'ın Avusturya'da yapılan yaz kampına katıldığı zaman biz gazeteciler de birçok futbolsever gibi Kanadali oyuncuyu çok merak etmiştik. Yapılan basın toplantısının ardından da Atiba hakkında o zaman çalıştığı Açık Mert Korkusuz Gazetesi'nde "Kemik Atiba" başlıklı yazıyı yazmıştım; Atiba'yı biraz daha yakından tanıtmak için...

Şimdilerde varlığı daha da iyi anlaşılan Atiba için biraz o günlere dönüp Kemik atiba'yı hatırlatmak istedim...

Kemik Atiba

"Futbola yaşadığı şehrin belki de en iyi altyapıya sahip takımı sayılan Bramton Braves’de başladı. Yani Bramton’un Kızılderili Savaşçıları’nın takımında…

2002 yılında York Region Shooters takımına geçti, ama burada forma bulunmadığı için 1 sene sonra Toronto Lynx’a transfer oldu. 26 Temmuz 2003′de de Toronto Vaşakları’nın formasını giyerek profesyonel hayatına başladı. 2004 yılında ise Avrupa yolculuğu başladı; Kuzey’den Güney’e doğru…

SOĞUK ÜLKELERİN ADAMI

2004 yılında transfer olduğu İsveç’in Öster takımında yarım sezonda 24 maça çıkıp 6 gol atınca, sezon sonunda ülkenin daha iyi takımı Helsingborg’a geçti. Burada da 2 sezonda 49 maç oynayıp 6 gol atınca Danimarka yolunu tuttu. 2006–2010 yılları arasında Kopenhag’ta 139 maçta 22 gol atınca Avrupa’nın önemli kulüplerinin dikkatini çekti ve tercihini Hollanda’dan yana kullandı. Yaptığı 3 yıllık kontrat sonrasında PSV Eindhoven ile 80 maça çıktı ve rakip filelere 4 gol attı.

ZIDANE HAYRANI

Basketbol oynadığı zamanlarda çok iyi savunma yapıyordu çünkü hızlıydı ama futbola başlayınca hızının yanına top sevgisi de eklendi. Bunun nedeni de Fransız Zinedine Zidane’a olan hayranlığıydı. Belki de futbola başlama nedeni oldu Zidane. Sürekli onun maçlarını izleyerek kendisini geliştirdi.

BECKENBAUER’DEN ÖDÜL

Kariyeri boyunca bir çok ödül aldı. 2010 ve 2012 yıllarında Kanada’da yılın futbolcusu seçildi. 8 Ekim 2010 tarihinde Kanada’nın Ukrayna ile oynadığı hazırlık maçında ortaya koyduğu performansla FİFA tarafından oynanan tüm milli maçlar arasında günün en iyi ismi seçildi. 2010 yılında Danimarka Futbol Federasyonu’nun verdiği “yılın futbolcusu” ödülü ise Atiba için daha da anlamlı oldu. Çünkü Hutchinson bu büyük ödülü, 15 Kasım 2010 günü Almanya’nın efsane isimlerinden Franz Beckenbauer’in elinden teslim aldı.

LAKABI: KEMİK

Soy isminin söyleyişinin zor oluğunu kendisi de kabul ediyor. Bu nedenle oynadığı takımlarda arkadaşları kendisine farklı şekillerde seslenmişler. Avrupa’da soyadının kısaltması olarak Haç demişler, Kanada’da da ise kemik. Bunun nedeni ise “kemik gibi futbolcu” yakıştırmasının kendisine yapılmasıydı. Beşiktaş’ta ise arkadaşları ona şimdilik ‘Ati’ diyor.

TRABZONSPOR ALAMADI

Sezon başında siyah-beyazlıların kadrosuna katmak için yoğun uğraş gösterdiği Atiba, 2009 senesinde de Trabzonspor’u peşinde koşturdu. Dönemin Trabzonspor teknik direktörü Şenol Güneş, Atiba’yı kadrosuna katmak için çok uğraştı ancak Danimarka ekibi Kopenhag, Kanadalı oyuncusundan vazgeçmedi…"

Önceki ve Sonraki Yazılar