Hüseyin Eroğul

Hüseyin Eroğul

Ezeli rekabette Titanların savaşı

Beşiktaş’la Fenerbahçe arasındaki rekabet sadece sahada yaşanmıyor. Perde arkasında, kamuoyunun gözünden uzakta bambaşka bir çekişme daha var ve bu ezeli rekabette Beşiktaş soğukkanlılıkla bir adım daha önde gidiyor.

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama Fenerbahçe son yıllarda hep Beşiktaş’ın ilgilendiği oyuncuları kattı kadrosuna. Beşiktaş, Şener Özbayraklı için Bursaspor’la temasa geçmişti, Fenerbahçe girdi devreye transferi bitirdi. Ozan Tufan’da aynısı yaşandı. Beşiktaş, Van Persie için Manchester United’la her konuda anlaşmıştı, tam imza atılacak diyorduk ki Aziz Yıldırım bir kez daha gösterdi kendini. Beşiktaş’ın bilabedel transfer edeceği Hollandalıya Fenerbahçe yaklaşık 7 milyon euro ödedi, formayı giydirdi. Van der Wiel ve Skertel yine aynı şekilde Beşiktaş’ın ilgilendiği ama Fenerbahçe’nin aldığı oyunculardı.

Yani, Beşiktaş izledi, görüştü, pazarlık yaptı, uğraştı, didindi; Fenerbahçe işleri bozup Beşiktaş izleme ekibinin ekmeğini yedi.

Perde arkasındaki rekabet de bu dönemlerden başlıyor. Fikret Orman, Aziz Yıldırım’ın niyetini anlayalı çok oldu. Bu transferlere Caner Erkin ve Gökhan Gönül transferleriyle cevap verdi Fikret Orman yönetimi. Sarı-lacivertlilerde taraftarın sevgilisi, neredeyse bayrak oyuncu olabilecek iki isme Beşiktaş forması giydirdi.

Devre arasında Eto’o’nun Beşiktaş’a gelememesi perde arkasındaki çekişmede Fenerbahçe’nin bir başka hamlesiydi. Mehmet Ekici’nin Fenerbahçe’ye transfer olamama nedenini sağır sultan biliyor artık. “Quaresma’yı alıp yedek oturturum”, “Caner’le Gökhan’ın formasını Fenerium’dan alabilirsiniz” diyenlerin yaşadığı psikoloji hepimizin malumu. Hazmedilmesi kolay şeyler değil bunlar.

Fikret Orman sakin ve soğukkanlı bir şekilde Aziz Yıldırım’ın itibarını hem Fenerbahçe camiasına hem de kamuoyuna karşı ince ince doğramakta kararlı. Ok yaydan çıkalı çok oldu. Yeni transfer döneminde Fikret Orman bir kez daha damarına basmaya çalışacak Aziz Yıldırım’ın.

Maçtan sonra bütün Beşiktaşlıların yüzü sirke satarken Fikret Orman’ın etrafındakilere gülmesi dikkatimi çekti. O yüz ifadesi en son Antalyaspor’un yeni tesislerinin açılışında başkan Ali Şafak Öztürk’ün Eto’o’yu vermeyeceğiz açıklamasından sonra yerleşmişti Fikret Orman’ın yüzüne. O müstehzi gülümsemeden sonra Mehmet Ekici, Trabzonspor’da kadro dışı kaldı; Fenerbahçe’ye gidemedi. Finalde de bu gülümsemenin yerine kahkaha sesleri geldi.

Fenerbahçe karşısında alınan 1-0’lık yenilgiye rağmen Fikret Orman’ın stadı gülümseyerek terk etmesi gecenin en önemli detayıydı. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar