Fatih Doğan: "Beşiktaş ilk kez bu kadar eksik, moralsiz ve favori değil!"

Fatih Doğan: "Beşiktaş ilk kez bu kadar eksik, moralsiz ve favori değil!"

Sabah gazetesi yazarlarından Fatih Doğan, Süper Lig'in 16. haftasında pazar günü oynanacak Beşiktaş-Trabzonspor maçını yorumladı.

Ajans Beşiktaş - Fatih Doğan, gazetesi Sabah'ın sorularını yanıtladı:

1. Beşiktaş Avrupa Ligi'nden elendi ve elinde tek kulvar lig kaldı. Bu durum Trabzonspor karşısında Beşiktaş'ın motivasyonunu nasıl etkiler?

Beşiktaş, geçtiğimiz yıl Şampiyonlar Ligi'nde gruplardan namağlup lider çıkan ilk Türk takımı olduğu zaman çok sevinmiş, çok gururlanmıştık. Bu performansından ötürü favoriler arasında gösterildiği Avrupa Ligi'nde gruplardan dahi çıkamaması herkesi şaşırttığı gibi üzdü. Bu elenişin sarsıntısı takımı da camiayı da yönetimi de etkiler. Çünkü geriye tutunacağı tek dal Süper Lig kaldı. Bu bir avantaja dönüşebilir. Tek çıkış yolu olarak Şampiyonlar Ligi'ne gidebilmek için şampiyonluk hedefine odaklanabilir. Bu ifadenin teselliden ve temenniden öteye geçip gerçeğe dönüşmesi için Beşiktaş'ın, başarısızlığın nedenlerini iyi analiz edip hatalarından ders çıkarmış bir görüntüyle sahada mücadele etmesi şart.

2. Trabzonspor son üç lig maçından da galip ayrılarak zirve yarışına dahil oldu. Takımın morali oldukça yüksek görünüyor. Sizce Trabzonspor bu çıkışını devam ettirebilir mi?

Trabzonspor, hem moral hem de öz güven olarak Beşiktaş'tan daha iyi durumda. Son maçlarına bakıldığı zaman takımda ciddi bir değişim var. Oyuncular sahada coşkuyla oynuyor ve iyi yardımlaşıyor. Malmö'yü yenemeyen Beşiktaş'ın aynı mantalite ve oyunla Trabzonspor'u yenmesi zor. Beşiktaş, bu maçı kazanmak istiyorsa toparlanıp sahaya fazlasını vermek zorunda. Bence ilk kez bu kadar eksik ve moralsiz olan Beşiktaş'ı maçta mutlak favori olarak göremiyorum.

3. Beşiktaş ile Trabzonspor'un Vodafone Park'ta oynayacağı maçtan nasıl bir sonuç çıkar. İki takımı karşılaştırınca kimi galibiyete yakın görüyorsunuz?

Beşiktaş, Malmö karşısında ihtiyacı olan beraberliği alamamış bir takım. Atamama sorunu varken şimdi de skoru tutamama sorunu var. Rodallega, Yusuf, Sosa gibi oyuncuları tutmanın zorluğunu bir kenara koyuyorum. Maçın her anında varlığını hissettiren Joao Pereira ile yüreği ve tecrübesiyle oynayan oyunculara nasıl önlem alınacağı konusu maçın gidişatını belirleyecek.

4. Aynı puana sahip iki takımdan kaybeden şampiyonluk yarışında nasıl etkilenir? lige havlu atar mı?

Ligin daha henüz başı. Kaybeden takım havlu atmaz. Ancak havlu attığını kabul eden takım ligi kaybeder. Bu sezon gösterdi ki şampiyonluk 70 puanın altına düşecek. O yüzden en az hata yapan ve en az kaybeden şampiyon olacak. İki takım da şampiyonluk yolunda kaybederse yara alır ancak lig uzun bir maraton. Bu lig için kesin cümleler kullanmak insanları mahcup edebilir.

Etiketler :