Fatih Doğan: "Derbisi VAR!"

Fatih Doğan: "Derbisi VAR!"

Spor Toto Süper Lig'in 14. haftasında Beşiktaş, evinde Galatasaray'ı 1-0 mağlup etti. Sabah Gazetesi Spor Yazarı Fatih Doğan maçı değerlendirdi.

Ajans Beşiktaş - İşte Fatih Doğan'ın nin bugünkü köşe yazısı:

"Türk futbolunda yıllardır örselenen adaleti yeniden kazandıracağına inandığım için VAR'ı ilk günden bu yana destekliyorum.
VAR'la; 1-İyi hakemle kötü hakemin farkının ortaya çıkacağına... 2-Güçlüden yana düdük çalan hakemlerin bu şeffaf ortamda eleneceğine... 3- 1.5 metre ofsaytları bile göremeyen yardımcı hakemlerin operasyonel etkisinin kaybolacağına...
4-Yanlışın anında düzeltilme imkanıyla adaletin gecikmeden tecelli edeceğine inandığım için de desteklemeye devam ediyorum.
VAR'ın yine hakem kaynaklı hatalardan dolayı henüz yüzde 100 verime ulaşmasa da giderek iyiye doğru geliştiğini görüyorum. Beşiktaş-G.Saray derbisinde de görüldüğü gibi. Derbide VAR uyarmasa;
1-Beşiktaş'ın lehine haklı penaltısı verilmeyecekti. Ancak orada tartışılacak tek nokta; öncesinde Mustafa'nın pozisyonuna faul verilip verilmeyeceği... 2-İlk yarının sonunda Necip topu orta sahaya doğru uzaklaştırırken kısa mesafede Vida'nın eline çarpan topta, VAR'a gidildikten sonra doğru bir kararla penaltının verilmemesi... Talimatlar diyor ki:
"El açık bile olsa, doğal konumda.
Mesafe çok kısa, futbolcunun beklenmeyen topta elini kaçırma vakti yok."
Çakır burada da doğru kararı verdi. 3-Necip-Onyekuru mücadelesinde önce penaltıyı veren Cüneyt Çakır'ın VAR'ın uyarısıyla pozisyonu izledikten sonra iptal etmesi...
VAR'ın başında Mete Kalkavan vardı. Bu düzeltmeler olmasaydı maç, Beşiktaş'ın galibiyetiyle değil büyük ihtimalle beraberlik ve yenilgiyle bitebilirdi. Adalet isteyen her takım doğum sancılarına rağmen kesinlikle VAR'a sahip çıkmalı..."

 

Etiketler :