Fikret Orman: "Önümüzdeki 3 sene zor olacaktır"

Fikret Orman: "Önümüzdeki 3 sene zor olacaktır"

Beşiktaş ve Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman, TFF Başkanı Nihat Özdemir ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Ajans Beşiktaş - TFF Başkanı Nihat Özdemir ile Beşiktaş ve Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman, lisans talimatı ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Kulüpler Birliği Vakfı ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ise kulüplerin mali yapıları açısından Türkiye'nin Avrupa'daki itibarının ve Süper Lig'in marka değerinin iyi noktada olmadığını söyledi.

Kulüplerin geldiği noktanın iyi olmadığını anlatan Orman, "Özellikle şampiyonluk yaşamış bütün kulüpler, mali sıkıntılar içinde. Bu senelerdir bir çözüm değil de yüzdürme şeklinde devam ediyor. Rekabet de bunu sağlıyor. Herkes bu yoldan gittiği için kulüp yöneticileri olarak mecburen bu yolda devam ettik. Türkiye'nin Avrupa'daki itibarı ve Süper Lig'in marka değerine baktığımızda çok iyi bir noktada olmadığımız herkes tarafından kabul ediliyor." diye konuştu.

Geçmişte Beşiktaş'ın Avrupa'dan men cezası aldığını hatırlatan Orman, "Beşiktaş Kulübü olarak son 3 seneyi UEFA ile yaptığımız anlaşma üzerine götürebildik. 2013 ve 2014'te Beşiktaş Kulübü men edildiği için Avrupa kupalarına katılamadı. Diğer takımlarla ilgili uygulamalar da aynı durumda. Kulüpler olarak biz bu durumu çözemedik. Kulüplerimizin Avrupa'daki finansal itibarları iyi değil. Türk futbolu olarak bu durumdan çok zarar gördük." ifadelerini kullandı.

Kulüp Lisans Talimatı'nın çıkmasında Kulüpler Birliğinin de payı olduğunu anlatan başkan Orman, sözlerini şöyle sürdürdü: 
"Kulüpler Birliğinde göreve geldiğimizde ilk ele aldığımız proje buydu. Çıkan lisans talimatının bütün altyapısını birlikte oluşturduk. Bugünden itibaren herkes bütçeleri içinde kalmak zorunda. Lisans talimatı yürürlüğe girdiği gibi bütün kulüplerin bilançolarına sahip olmak ve sistem içine oturtulması belirli bir süre alacak. Devre arasından itibaren bütün kulüpler sisteme bilançolarını girmiş olacak. Önümüzdeki 6 aylık süreçte, nasıl olsa 6. ayda başlayacak diye bir algı olmaması lazım. Lisans talimatına bugün itibariyle uyulması gerekiyor. Eğer uymayan olursa, tedbirlerini almada, taraftarların beklentileri karşısında duramadan yapılan transferlerin cezalarının ağır olacağını ifade ediyoruz. Artık deniz bitti. Bu suyu daha fazla Türk futbolu kaldıramıyor."

Fikret Orman, kulüplerin mali disipline uymak zorunda olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"UEFA'nın yaptığı yeni düzenlemelerle Şampiyonlar Ligi'ne almama durumuyla karşı karşıya kalabiliriz. Bütün risklere baktığımızda Türk futbolu için radikal karar alınma süreci. Federasyonumuza teşekkür ediyoruz. Gelir gelmez büyük bir irade ile bunu çıkardılar. Bize düşen görev de lisans talimatına uymak. Zor bir süreç. Sokakta yürürken 'Başkanım kimi transfer edeceğiz?' diye soruyorlar. Kulüp yöneticileri, taraftar baskısıyla hareket ettiği zaman sonuçlar buralara geliyor. Dirayetli durmamız ve mantıklı hareket etmemiz lazım. Etmeyenler de cezalandırılacaktır."

Etiketler :