Fikret Orman'dan Ryan Babel açıklaması: "Sözleşmesi bitiyor..."

Fikret Orman'dan Ryan Babel açıklaması: "Sözleşmesi bitiyor..."

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Beyaz TV'de açıklamalarda bulundu.

Ajans Beşiktaş - Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Kulüpler Birliği'nin geçen hafta içinde yaptığı açıklama hakkında konuştu. Beyaz TV'de yayınlanan Derin Futbol programına telefonla bağlanan Başkan Orman'ın açıklamalarından Ajans Beşiktaş'ın derledikleri şöyle:

"Kulüpler Birliği olarak yapmış olduğumuz bir açıklama var. Derbi de çok talihsiz bir haftaya denk geldi. Derbinin önüne geçecekti bu açıklamalar. Ben de bugüne kadar sessiz kalmayı tercih ettim. Stresli bir maçtı, Beşiktaş-Galatasaray derbileri böyle geçiyor. Fatih Hoca kulübede değildi. Bizim için güzel bir maçtı.

Adalet herkese bir gün lazım olur. Yanlış yanlıştır. Doğru doğrudur. Hakemlere düdük astırmak adalete müdahaledir. Hakemlere cezalar daha önce de veriliyordu. Ali Dürüst'ün istifa etmesi, geri dönmesi ve dönerken yaptığı açıklama da bu konuya tuz biber ekti. En çok Anadolu kulüpleri rahatsız bu durumdan. Anadolu takımlarının maçlarında ne hakem hataları oluyor. Onların hakemlere düdük astırması bir yana, tv programlarında bile konuşulmuyor. Hakem hata yapmıştır, yapmamıştır.

Ben hakem yorumcusu değilim, bunu konuşmak benim haddime değil. Bir ceza verilecekse MHK bunu değerlendirir. Ama çıkıp açıklama yapınca bir takım lehine veya aleyhine karar vermiş oluyorsunuz. Ali Dürüst'ün yaptığı açıklama doğru değil. Ben bir kulüp için çalışacağım demek doğru değil. TFF'de görev alanlar kulüpler için görev yapmazlar.

Peki o zaman Malatyaspor'un, Göztepe'nin haklarını kim savunacak? Kulüpler Birliği olarak Galatasaray'a karşı bir oluşum yok. Yanlış sadece yanlıştır. Hatanın özü açıklamada değil, açıklamadan evvel Mustafa Cengiz'e mevzuyu intikal ettirmemek. Açıklamamızın arkasındayız. Açıklama yapılmadan evvel de tüm kulüplerle istişare edilmiştir ama yazının kulüp kulüp gezecek hali yok.

Ankaragücü ve Antalyaspor başkanları Kulüpler Birliği açıklamasından haberimiz yok diyorlar ama ben kimin o başkanlarla konuştuğunu biliyorum. Haberimiz yok desinler, ben de kimlerle konuştuklarını söyleyeyim. Bizim rahatsızlığımız, bir kulübün maçından sonra 2 tane hakemi kamuoyu önünde kulağını çeker gibi cezalandırırsak, o hakem sonra o takımın maçına hangi özgür iradesi ile gelebilir?

Geçen sene Galatasaray şampiyon oldu, tebrik ettik. Geçen seneki şampiyonluk nezdinde Galatasaray ile bir tartışmamız oldu mu? Bizim derdimiz kişilerle, kurumlarla değil. Fatih hoca kıymetli bir futbol adamı, ceza verilmesini ben doğru bulmam. Ama bir disiplin suçları vardır, detayını ben bilmiyorum. Sevinmiyorum, futbolun güzellikler içinde devam etmesi açısından üzücü şeyler.

Ankaragücü maçının Kayseri'ye alınmış olmasıyla ilgili, tanıdığım bir kişi telepati yoluyla bile TFF ile konuşmuş olsun, başkanlığı bırakırım. Yok Beşiktaş'ın maçı Kayseri'ye niye alınmış? Bana niye soruyorsunuz, gidin federasyona sorun. Beni ilgilendiren bir şey değil.

VAR ile ilgili hiçbir zaman güvensizliğim olmadı. Bunları yönetenler insan. Hatayı bilgisayar sistemi yapmaz, hatayı insan yapar. Bunu yöneten insanların eğitime ihtiyacı var. VAR dediğin şey, kendi başına çalışan bir şey değil. Kulüpler Birliği'ne bir hakem danışman alalım diye konuştuk. Markus Merk'in adı geçti. Bazı kulüpler olabilir dediler. Bu geçen toplantıda oldu. Önümüzdeki günlerde karar aşamasına taşıyacağız. İki, üç kulüp istemiyoruz demiş. Bunlardan biri Galatasaray.

Ryan Babel'in sözleşmesini uzatırsak, devam eder. Sözleşmesi bitiyor sezon sonu. Şu anda sözleşme konuşabilecek bir ortam oluşmadı Türkiye'de. Kur ne, neye göre transfer teklifi yapacağız? Hangi kura göre ödeyeceğiz? Ben 7,400 den euroyu aldım, oyuncuya ödeme yaptım, euro 5,900'e indi. Babel kıymetli bir oyuncu ama feda edilemeyecek bir oyuncu değil. Hiç kimse Beşiktaş'tan büyük değildir. Beşiktaş'ın ilkeleri ve büyüklüğü vardır.

UEFA ile Finansal Fair Play anlaşmamız bitti. Artık stratejimizi değiştireceğiz. Genç futbolculara yöneleceğiz. Adem Ljajic şu anda bizde kiralık oynuyor. Karius da öyle. Sözleşmelerini alabilmek için "evet" dediğimiz oyuncular olmalı. Bize onlar, 'bu oyuncular alınmalı' dedirtecek.

Tolgay, kulübün disiplin yönetmeliğine uyacak. Kim olursa olsun, kimse Beşiktaş'ın üstü değil, yanından bile geçemez. Kulübün üstüne hiçbir oyuncuyu çıkarmayız. Bizim disiplin, ahlak yönetmeliğimize uyacaklar. Futbolcular parayı isterken çok profesyonel, onun dışında ama hep duygusal hareketler. Taraftarımız da duygusal baktığı için, oyuncuyla ilgili de duygusal tepkiler veriyor. Burası Dingo'nun bahçesi değil ki!

Burak Yılmaz, çok sevdiğimiz bir Beşiktaşlı. Her yerde Beşiktaşlı olduğunu ifade eder. Ayrılırken de ihanet ederek ayrılmadı, takasta kullandılar. Bir Galatasaray maçında düştü, düşmedi diye bir tepki var. Sevdiğimiz bir oyuncu.

Pepe'nin sezon sonuna kadar sözleşmesi var. Teklif gelirse bizim açımızdan hiç sakıncası yok, gidebilir. Gitmezse de sezon sonuna kadar topunu oynayacak."

Etiketler :