1. HABERLER

  2. FUTBOL

  3. FUTBOL HABER

  4. Fikret Orman'ın acil eylem planı!
Fikret Orman'ın acil eylem planı!

Fikret Orman'ın acil eylem planı!

Mayıs ayındaki başkanlık seçiminde yeniden aday olması beklenen mevcut Başkan Fikret Orman, yeni dönemde yola devam etmesi halinde Siyah-Beyazlılar’da 10 maddelik bir eylem planını uygulamaya koyacak

A+A-

Ajans Beşiktaş - Spor Toto Süper Lig ve Avrupa’da son 2 sezonda istediği sonuçları almakta güçlük çeken Siyah-Beyazlılar hem bundan dolayı hem de maliyeti yüksek kadrosu sebebiyle ekonomik krizin içine girmişti.

Mali sıkıntılar sebebiyle bu sezon; Alvaro Negredo, Pepe, Ryan Babel ve Vagner Love gibi oyuncularla yollarını ayıran Beşiktaş’ta Başkan Fikret Orman, olumsuz gidişi değiştirmek için çalışma başlattı. Mayıs ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olması beklenen Fikret Orman, ekonomik küçülme ve kalkınma konusunda 10 maddelik bir eylem planı yürürlüğe koyacak.

1- Maliyet yüzde 50 düşürülecek

Başkan Orman, Siyah-Beyazlılar’la yola devam etmesinin ardından yeni sezon öncesinde ilk olarak futbol takımında önemli bir değişikliğe gidecek. Geçen sezon 93 milyon Euro seviyesinde bulunan ve bu dönem 67 milyon Euro’ya indirilen kadronun maliyeti daha da düşürülecek. Futbol takımı bütçesi, yüzde 50 oranında daha azaltılacak.

2- Yerli oyunculara sabit kur geliyor

Siyah-Beyazlılar, döviz oranlarının sürekli değişmesi ve kulübün ödeme yükünün artması nedeniyle yerli futbolcularla yapılan anlaşmalarda yeni bir kararı uygulayacak. Kulübün yerli futbolcularına Euro üzerinden yapılan ödemelerde kurda tavan, 6.2 olarak belirlenecek ve maaşlar bu orandan hesaplanıp verilecek.

3-Bazı şubelerde küçülme yapılacak

Yeni dönemde futbol şubesi üzerindeki ağırlığı artıracak olan Siyah-Beyazlılar, bazı amatör şubelerde küçülmeye gidecek. Yönetimin, hangi branşlarda küçülmeye gideceği konusu Mayıs ayındaki başkanlık seçimlerinin ardından netleşecek. Öte yandan son dönemde maaş ödemelerinde büyük zorluk yaşanan BJK TV’nin de geleceği seçimlerin ardından belli olacak.

4-Amatörde ağırlık sponsora geçecek

Amatör şubelere yatırım yapmakta güçlük çeken Beşiktaş Yönetimi, seçimin ardından bu konuda atağa kalkacak. Siyah-Beyazlılar, birçok amatör şube için sponsor arayışına girecek. Amatör şubelerde maliyet yükü sponsorların desteğiyle karşılanmaya çalışılacak. Bu alanda teşvikler de yapılacak.

5-Kombine satışına sınırlama

Yaklaşık 42 bin kişilik kapasitesi bulunan Vodafone Park’ın 30 bine yakın bölümü kombine kartlı... Yeni sezon öncesinde kombine satışlarına başlayacak olan yönetim, bu kez limiti maksimum 13 binde tutmayı hedefliyor. Siyah-Beyazlılar bu hamleyle her maça ayrı ayrı bilet satıp daha fazla gelir elde etmenin hesaplarını yapıyor.

6-Tekliflere açık olunacak

Fikret Orman’ın, ‘Hep al dönemi bitti. Şimdi satma dönemi başlıyor’ sözüyle düğmeye basılan oyuncu satışı, yeni sezon öncesinde daha da artacak. Avrupa transfer piyasasında ön plana çıkan; Domagoj Vida, Gary Medel ve Dorukhan Toköz gibi isimler için gelen tüm tekliflere açık olunacak. Satışta öncelik, maliyeti yüksek olan oyunculara verilecek.

7-Yeni hedef genç yetenekler

Sezon başında Dorukhan Toköz ve Güven Yalçın gibi 2 önemli genç oyuncuyu kadrosuna katan ve bu isimlerden oldukça iyi verim alan Siyah-Beyazlılar, kadroda küçülmeye gitmesinin ardından genç futbolculara yönelecek. Hem Türkiye içinde hem de dünyanın çeşitli bölgelerinde genç oyuncu atağı başlatılacak.

8-Yönetimde büyük değişim

Son seçimde yönetimde önemli isimlerle yollarını ayıran Başkan Fikret Orman, Mayıs ayındaki kongrede de kurmaylarında değişikliğe gidecek. Orman’ın, şu anda mevcut yönetimde bulunan 2 ya da 3 isimle yola devam etme kararı aldığı ve kadrosunda yine köklü bir yenilik yapacağı öğrenildi.

9-Güney Kore listeye eklenecek

Uzak Doğu turu kapsamında Çin’in ardından Japonya ve Malezya’da atak başlatan Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, yeni sezon öncesinde başka bölgeleri de listeye ekleyecek. Orman’ın, Güney Kore’yi, yeni hedef olarak belirlediği bu ülkeye de gidip burada da futbolun önde gelen isimleriyle görüşmelerde bulunacağı kaydedildi.

10-Tüzükte köklü yenilikler olacak

Fikret Orman, Mayıs ayındaki seçimlerin ardından tüzük konusunda da atak yapacak. Orman, yeni kurmaylarıyla birlikte kulüp tüzüğünü değiştirmek için çalışma başlatacak. Ek olarak Kabataş Eğitim Vakfı’yla iş birliği devam edecek ve üniversite projesi için girişimler yapılacak. (Fanatik)

Önceki ve Sonraki Haberler