Nefes nefese geçen bu yarışta tecrübesini konuşturan Beşiktaş, sezonun ikinci yarısında yaptığı büyük atakla 33’üncü haftada rakibiyle arasındaki puan farkını dörde çıkartarak şampiyon olmayı garantiledi. 33 hafta geride kaldığında Beşiktaş 22 galibiyetle “en çok kazanan”, 3mağlubiyetle “en az yenilen”, 69 golle de “en fazla gol atan” takımunvanlarını taşıyor ve ortaya koyduğu seyre değer futbolla da şampiyonluğu hak ediyordu. Bir sezon önce teknik direktör Şenol Güneş liderliğinde 14’üncü şampiyonluğuna ulaşan Beşiktaş için yeni sezon üçüncü yıldızın takılması açısından büyük önem taşıyordu.
Siyah-beyazlılar bu şampiyonluk sayesinde ezeli rakipleri Galatasaray ve Fenerbahçe gibi bundan sonra “yüzbaşı” rütbesiyle dolaşabilecekti. Ancak siyah-beyazlıların şampiyon kadrosunda önemli kayıplar yaşanmıştı. Başarının önemli mimarlarından Arjantinli orta saha oyuncusu Sosa, Milan’a, Alman santrfor Mario Gomez de Fiorentina’ya gidince siyah-beyazlı futbolseverlerin kafasında “Acaba yerlerini doldurabilecekmiyiz?” endişesi doğmuştu. Üstelik kayıplar bu oyuncularla da sınırlı değildi. Sözleşmesi biten İsmail Köybaşı, Fenerbahçe’nin yolunu tutuyor, Gökhan Töre, West Ham’a, Mustafa Pektemek ise Başakşehir’e kiralanıyordu. Buna karşılık kaleye Fabri, sağ beke Gökhan Gönül, sol beke Caner Erkin ve Adriano, stopere Atınç Nukan, orta sahaya Gökhan İnler, forvet arkasına Talisca ve santrfora da Vincent Aboubakar takviyeleri yapılmıştı.
Özellikle kalede Fabri, sağ bekte Gökhan Gönül, sol bekte önce Caner Erkin, ardından Adriano, forvet arkasında Talisca ve santrforda da Aboubakar transferlerinin ne kadar isabetli olduğu, sezonun ilerleyen bölümlerinde ortaya çıkacaktı. Sezona Vodafone Stadı’nda ligin yeni takımı Aytemiz Alanyaspor karşısında flaş bir başlangıç yapan Şenol Güneş’in öğrencileri, 20 Ağustos’taki maçı Oğuzhan Özyakup ve Olcay Şahan’ın birer, Cenk Tosun’un ise iki golüyle 4-1 kazandı. Cenk Tosun daha ilkmaçındanMario Gomez’i aratmayacağı mesajını gönderir gibiydi. Ancak ikinci haftadaki Atiker Konyaspor maçı Beşiktaş açısından hiç de beklendiği gibi geçmedi. Siyah-beyazlılar bumaçta iki gol atan Riad Bjic’i durduramamış ama yine de Olcay Şahan ve Cenk Tosun’un golleriyle İstanbul’a 2-2’lik beraberlikle dönmüştü.