Galatasaray maçına değil, ilk yarıda kaybettiğin puanlara yan

Beşiktaş, kendisi adına çıktığı sezon finalini kaybetti. Matematiksel olarak şans sürse de, artık şampiyonluk çok uzakta. 2 sene üst üste şampiyon olan Kara Kartal, şampiyonluk serisini sürdürme fırsatını, bu sezonun ilk yarısında yaptığı hatalarla elinin tersiyle itti. Geriye, çuvalla para alan oyuncuların, takımdaki geleceğini düşünmek kaldı. Zira, bu yaz bazı isimlerle yollar ayrılmaz ise Beşiktaş'ı ekonomik açıdan zor günler bekliyor olacak.

Kısaca maçın üzerinden geçelim; aslında bu maç için 'Atamayana atarlar' yorumunu yapmak yanlış olmaz. Böylesine zorlu bir deplasmanda iki tane yüzde yüz, karşı karşıya pozisyonda topu kalenin içine sokamazsan, taraftar gücünü arkasına almış takımı yenemezsin. Dünyanın her yerinde bu böyledir. Özellikle maç 0-0'ken, Negredo o golü atmış olsa bu maç bambaşka bir yere gidecekti. 1-0 önde olan Beşiktaş, skoru tutabilseydi ki bence tutabilirdi. Sinirlenmeye meyilli olan Galatasaraylı futbolculardan bir iki tanesini oyundan da attırabilirdi. Ama ne demişler; olmuşla ölmüşe çare yok. Galatasaray, hak ettiği bir galibiyet aldı ve şampiyonluk yolunda dev bir adım attı.

İlk yarının cezası!

Beşiktaş aslında sezonun ikinci yarısında gayet yeterli bir performans gösteriyor. Ancak, ilk yarıda öyle saçma puan kayıpları yaşandı ki, bu iyi ikinci yarı performansı bile şampiyonluk için yeterli olmadı. En basitinden, evinde Akhisar'ı ve Trabzon'u, deplasmanda da Malatya'yı yenebilseydi Beşiktaş, şu an Galatasaray ile eşit puanda olacak ve ikili averajdaki üstünlüğü ile şampiyonluğun en büyük adayı olacaktı. Bu maçlara bir de Sivas deplasmanını eklesen, 69 puan ile ikincilik yarışını izliyor olacaktı. Yani Beşiktaş'ın bu maça değil, ilk yarıdaki performansına yanması lazım.

Şimdi ne yapılması lazım?

Beşiktaş için bu yaz inanılmaz kritik. Yaşlı kadronun artık revizyona girmesi gerekiyor. Bu yaz yapılacak hamleler, Beşiktaş'ın geleceği için büyük önem taşıyor. Yönetimin, bu yaz tatili bir kenara bırakıp, Beşiktaş'ın geleceği için kafa patlatması ve nokta atışı transferler ile takımı yeni sezona sokarak, bu sezon bıraktığı şampiyonluğu, seneye yeniden alması lazım. Her sezon şampiyon olamazsın ama akıllı stratejiler ile bu takım eskisi gibi şampiyonluğa hasret kalmaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar