1. HABERLER

  2. FUTBOL

  3. FUTBOL HABER

  4. Güntekin Onay: "Kartal'a erken gol şart"
Güntekin Onay: "Kartal'a erken gol şart"

Güntekin Onay: "Kartal'a erken gol şart"

Beşiktaş, Spor Toto Süper Lig'in 30. haftasında Fenerbahçe ile Vodafone Arena'da karşılaşacak.

A+A-

Ajans Beşiktaş - Vatan Gazetesi yazarı Güntekin Onay derbiyi değerlendirid. Onay'ın yazısı şu şekilde:

Siyah-beyazlılar, baskılı başlayıp ilk yarıda golü bulamazsa geçen her dakika F.Bahçe’nin lehine olur. Çok mahkum oynarsa sarı-lacivertliler de galibiyetten uzak kalır. Başakşehir'in Antalya’yı yenmesi, bugünkü derbinin 2 takım için de tüm stratejisini değiştirdi. 2 ekibin de parolası sadece galibiyet olacak. F.Bahçe’nin planı belli. Sarı-lacivertliler, G.Saray derbisi ve Beşiktaş’la oynanan kupa maçında olduğu gibi defansif bir kurguyla sahada yer alacaktır. Sabırlı ve gömülü bir savunmayla oynayıp Beşiktaş’ın hatasını bekleyecektir.
 
GÜNEŞ ÜRKÜYOR!
Beşiktaş için ise anahtar golü erken bulmakta. Baskılı başlayıp ilk yarıda golü bulamazsa geçen her dakika F.Bahçe’nin lehine olur. Geriye düştüğü maçlarda F.Bahçe’nin genellikle kaybettiğini de hesaba katarsak, Beşiktaş öne geçmenin bu derbide ne kadar önemli olduğunu idrak etmek zorunda.
 
G.Saray derbisinde hemen hemen hiç hücum yapmayan ve sadece kendi yarı sahasında bekleyen F.Bahçe, sarı-kırmızılılar golü bulamayınca sabırlı bir şekilde beklemenin ve iyi savunma yapmanın karşılığını almıştı. Şenol Güneş, F.Bahçe’yi çok iyi tanıyor ancak yine de rakibinin planını bildiği halde kontratak tuzağından nedense çok ürküyor. Bu sezonki 2 derbide de buna şahit olduk.
 
Beşiktaş'ta santrfor kimin oynayacağı da önemli. Gömülü savunmayı iyi yapan Skrtel ve Kjaer, Güneş’e Cenk’le oynamayı tercih ettirecektir. Aboubakar oyun yapısı olarak F.Bahçe savunmasına daha ters. Bu tercih de derbi için belirleyici olabilir.
 
Beşiktaş, Quaresma’nın sürekli kanatlardan yüksek ortalarıyla oynarsa hata yapmış olur. F.Bahçe ise Beşiktaş’ın zayıf karnı olan savunmasının üstüne gitmek zorunda. Çok mahkum oynarsa sarı-lacivertliler de galibiyetten uzak kalır.