1 Ağustos 1945 Bursa İnegöl doğumlu olan Vedat Okyar, 20 Temmuz 2009 yılında 63 yaşında İstanbul'da vefat etti.
"Güzel Adam" Vedat Okyar
!["Güzel Adam" Vedat Okyar 1](https://www.ajansbesiktas.com/d/gallery/851_1.jpg)
!["Güzel Adam" Vedat Okyar 2](https://www.ajansbesiktas.com/d/gallery/851_2.jpg)
Beşiktaş'ın efsane isimleri arasında yer alan Okyar, futbolculuk kariyerinin ardından spor yazarlığı yaptı.
!["Güzel Adam" Vedat Okyar 3](https://www.ajansbesiktas.com/d/gallery/851_3.jpg)
Bursaspor, Beşiktaş, Diyarbakırspor, Karagümrük takımlarında oynadı. Futbola Bursa'da İnegöl İdman Yurdu'da başladı. Tekstilci olan babası Rahmi Okyar'ın, Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nde yönetici olduğu dönemde Beşiktaş'a transfer oldu.
!["Güzel Adam" Vedat Okyar 4](https://www.ajansbesiktas.com/d/gallery/851_4.jpg)
1968-1976 yılları arasında Beşiktaş'ta 253 maçta oynayıp, 21 gol attı. 1974-1975 sezonunda Türkiye Kupasını kazanan Beşiktaş kadrosunda yer aldı. Futbol oynadığı dönemde kullandığı 43 penaltıdan 42'sini gole çevirdi.
!["Güzel Adam" Vedat Okyar 5](https://www.ajansbesiktas.com/d/gallery/851_5.jpg)
Futbolu bıraktıktan sonra kısa süre tekstil işiyle uğraştı, 1981 yılından itibaren spor yazarı olarak Sabah, Fotomaç, Hürriyet ve Vatan gazetelerinde görev aldı.
!["Güzel Adam" Vedat Okyar 6](https://www.ajansbesiktas.com/d/gallery/851_6.jpg)
Akciğer kanserine yakalanan Vedat Okyar 20 Temmuz 2009 sabah saatlerinde 64 yaşında vefat etti. Okyar'ın mezarı, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda bulunmaktadır.
!["Güzel Adam" Vedat Okyar 7](https://www.ajansbesiktas.com/d/gallery/851_7.jpg)
Vedat Okyar, Beşiktaş'ta tam 8 sezon geçirdi. Bu 8 sezonda toplam 217 maça çıktı. Okyar bu 217 maçın, 208 tanesine ilk 11'de çıktı. 3 sarı, 5 kırmızı kart gördü.