Infantino'dan 100 yıllık kural için değişim sinyali!

Infantino'dan 100 yıllık kural için değişim sinyali!

FIFA Başkanı Gianni İnfantino son dönemlerde tartışma yaratan ofsayt kuralı ve VAR sistemi hakkında değerlendirmeler yaptı.

Ajans Beşiktaş - FIFA Başkanı Gianni Infantino, son zamanlarda tartışma konusu olan ofsayt kuralı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ayrıca Infantino, VAR'a rağmen hataların yapması hakkında konuştu.

Ofsayt kuralı tartışılıyor

Birçok ligde son dönemlerde 'ince ofsayt' olarak değerlendirilen pozisyonlar tartışma yarattı. Kimi futbolcular, 'VAR acilen kaldırılmalı' derken, kimi futbolcular ise 'Hakemler VAR konusunda deneyimsiz' yorumunda bulundu. 

Değişim ve gelişim sinyali

FIFA Başkanı Infantino, VAR kullanımı ve ofsayt çizgisi çekilmesine rağmen tartışma yaratan kuralla ilgili değişim ve gelişim sinyali verdi. 

"Ofsayt kuralını VAR sebebiyle tartışmıyoruz"

Infantino, kuralın hücum edene avantaj sağlayacak şekilde geliştirileceğine işaret ederken, "Ofsayt kuralı son 100 yıl içinde evrim geçirdi. Şu an da biz yine tartışıyoruz. Aslında bu tartışmaları VAR yüzünden yapmıyoruz" diye konuştu.

"Kıl payı ofsaytın kaldırılmasının faydası olabilir"

FIFA Başkanı ayrıca, "Hücum futbolunu geliştirmel istiyoruz. Zaten ofsaytın evrimi de bu şekilde oldu. Kıl payı ofsaytın kaldırılmasının bu konuda faydası olabilir" görüşünü paylaştı. 

Türkiye Ligi'nde en güncel örnek...

Galatasaray ile Hatayspor arasında oynanan ve Kerem Aktürkoğlu'nun attığı gol sosyal medyada tartışma yarattı. Futbolcunun attığı gole yardımcı hakem bayrak kaldırdı. Ancak; VAR incelemesinin ardından gol geçerli sayıldı. Pozisyonda çizgi de çizilmesine karşın sosyal medyada futbolseverler güvensizlik yaşadıklarını belirti.

VAR kaldırılacak mı?

Türkiye'de bazı eski hakemler, 'VAR kaldırılsın' görüşünü belirtmişti. Ayrıca Premier Lig'de Liverpool forması giyen Jordan Henderson ile Aston Villa'dan Jack Grealish de benzer bir görüşü ortaya koymuştu. Infantino, VAR'ın kaldırılıp kaldırılmayacağı konusunda da net bir mesaj verdi.

"20 yıl değil, 2 yıldır hayatımızda"

Gianni Infantino bu konuyla ilgili olarak, "VAR'ın futbola zarar verdiğini düşünmüyorum. Yararı olan noktaları bence daha fazla. Bu teknoloji hayatımıza gireli 20 yıl değil, sadece 2 yıl oldu. Yanlış kararların çoğu deneyim eksikliğinden kaynaklanıyor" açıklamasını yaparak, teknolojinin futbolda olması gerektiğini vurguladı. (Ajansspor)

Etiketler :