İşte 4 büyüklerin boşa harcadığı 1 milyar TL

İşte 4 büyüklerin boşa harcadığı 1 milyar TL

Türk futbolunun lokomotifleri olan Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor kulüplerinin toplam borcu Ekim 2022 itibariyla 20.7 milyar TL gibi korkunç bir rakama ulaşmış durumda.

Ajans Beşiktaş - Türk futbolunun lokomotifleri olan Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor kulüplerinin toplam borcu Ekim 2022 itibariyla 20.7 milyar TL gibi korkunç bir rakama ulaşmış durumda. Teknik açıdan iflas anlamına gelen bu kara tablonun birinci sebebi elbette ki futbolcu transferlerinde yapılan hesapsızca harcamalar. Kulüpleri borç girdabına sokan bu yolda yapılan en büyük yanlış kulüp yöneticilerinin, transfer edecekleri oyuncuları, onları oynatacak olan teknik direktörlere değil, genelde menajerlere danışarak almaları.

KİRAYA VERDİKLERİNİN ÜCRETLERİNİ DE ÖDÜYORLAR

4 büyüklerin diğer takımlara kiraladıkları oyuncuların çoğu diğer takımlar için pahalı futbolcular olduğu için, yıllık ücretlerinin bir bölümü ya da tamamı 4 büyükler tarafından ödeniyor, sırf oynasınlar boşta kalmasınlar diye. İçinde bulunduğumuz sezon itibariyla 4 büyük kulübün dışarıdan bonservisleriyle aldığı toplam 30 futbolcu başka takımlarda kiralık olarak forma giyiyor.

YANLIŞ TRANSFERDE G.SARAY BİRİNCİ 

Altyapıdan yetişip gönderilenlerin hesaba katılmadığı araştırmamız Galatasaray ile Fenerbahçe’nin 9’ar, Trabzonspor’un 7, Beşiktaş’ın 5 futbolcusunun kiralandığını ortaya çıkardı. Söz konusu 30 oyuncunun bonservisleri için 4 büyüklerin ödediği toplam para 50.69 milyon euro (1 milyar 34 milyon TL). Bu paranın 25 milyon 400 bin eurosu Galatasaray’ın, 18 milyon 350 bin eurosu Fenerbahçe’nin, 3 milyon 480 bin eurosu Beşiktaş’ın, 3 milyon 460 bin eurosu da Trabzonspor’un kasasından çıkmış durumda.

BEŞİKTAŞ VE TRABZONSPOR DAHA HESAPLI DAVRANDI

Bu sezon kiralık verdikleri futbolcular için aşağı yukarı aynı miktarda (3.5 milyon euro) para ödeyen Beşiktaş ile Trabzonspor’un, Galatasaray ve Fenerbahçe’ye nazaran transferde daha isabetli kararlar verdiği tartışılmaz bir gerçek. Zira iki kulübün hem harcadığı para az hem de kiraya verdiklerinin büyük bölümü genç ve gelecek vadeden isimler. Yani geleceğe yatırım olarak alınanlar. Beşiktaş’tan Emrecan Uzunhan, Bilal Ceylan, Atakan Üner, Trabzonspor’dan Emrehan Gedikli, Enis Destan, Batuhan Kör ve Kerem Şen, oynayıp tecrübe kazanmaları için kiralandılar.

BEŞİKTAŞ (5)

Emrecan Uzunhan - Antalyaspor - 2 milyon euro
Bilal Ceylan - Nazilli Bld. - 380 bin euro
Ajdin Hasic - Göztepe - 200 bin euro
Atakan Üner - HES Afyonspor - 150 bin euro
Javi Montero - Hamburg - 750 bin euro (Hürriyet)