İşte Dorukhan’ın kariyerinin dönüm noktası...

İşte Dorukhan’ın kariyerinin dönüm noktası...

Yıldızların formu düştü, Beşiktaş gençlere sarıldı, fırsatı kullanan Dorukhan kısa sürede ön plana çıktı. Bu başarılı performansın arkasında ise ilginç bir hikaye var.

Ajans Beşiktaş - Eskişehirspor’da 67 maç forma giydi, 4 gol, 10 asist gibi dikkat çeken bir istatistik ortaya koydu. Rakamların yanı sıra; çevik ve çok yönlü olması ona Beşiktaş’ın kapılarını açtı. Sezon sonunda bonservisini eline alınca Siyah-Beyazlılar adeta havada kaptı.

Her alt ligden gelen oyuncu gibi o da sessiz sedasız sözleşme imzaladı, biraz da ön yargı vardı. Ancak yıldızların performansı düşünce 22 yaşındaki oyuncu kısa sürede Şenol Güneş’in gözdesi oldu. Derbideki performansıyla da taraftarın gönlüne taht kurdu. Peki bu yükselişin arkasında ne var?

Fanatik Gazetesi'nden Ömer Necati Albayrak araştırdı:

2009’da başladı

Dorukhan Toköz, Eskişehirspor altyapısında futbola başladığında hedefi iyi bir hücum oyuncusu olmaktır. Ancak o dönemki hocası Berkant Ongan, Dorukhan’daki hücumsal özelliklerine defansif yönünü de eklemek ister ve genç yıldız adayına bir idmanda sağ bekte görev verir. Çocuk aklı... Kendini hep ileri uçta hayal eden Dorukhan, sağ beke çekilmeyi hazmedemez ve çok üzülür, hatta küser ve futbol oynamaktan vazgeçecek dereceye gelir.

'Sol bek bile oynar'

2015- 2016 sezonunda da bu özellikleri, Türk futbolundaki birçok gencin piyasaya çıkmasında büyük emeği olan Samet Aybaba’yla kesişir. Ekonomik anlamda zor günler geçiren, ligde düşmemeye oynayan Eskişehirspor’da Dorukhan’a orta saha ve sağ bekte görev veren Samet Aybaba, oyuncunun gelişimine büyük katkıda bulunur. O dönem Samet Aybaba’nın ekibinde yer alan Yılmaz Bal, “Dorukhan, sosyal zekası çok yüksek bir oyuncu. Her gittiği yere uyum sağlar. Beşiktaş’ta da bunu başarmış. Gerekirse stoper ve sol bek bile oynar” diyerek oyuncudan övgüyle bahsediyor.

Babası ikna etti

Dorukhan’ın bir gün çok iyi bir futbolcu olacağına inanan babası ise evde onu, hocasını dinlemesi konusunda ikna eder. Güçlükle ertesi gün idmana gelen oyuncusuyla görüşen Ongan ise, “Bu mevkiide kendini geliştirirsen ileride çok yönlü, aranan bir oyuncu olursun. Mevkiilere dair önyargıların olmasın, göreceksin bunun çok katkısı olacak” diyerek ona moral verir. Nitekim Eskişehirspor’da orta sahanın yanı sıra sağ bekte de birçok maç görev yapan Dorukhan teknik özelliklerine bu sayede defansif meziyetler de ekler ve aynı altyapıdaki hocasının dediği niteliklere ulaşır.

Etiketler :