1. HABERLER

  2. FUTBOL

  3. FUTBOL HABER

  4. Japonya'dan Süper Lig'e gözaltı
Japonya'dan Süper Lig'e gözaltı

Japonya'dan Süper Lig'e gözaltı

Japonya Profesyone Futbol Ligi Başkanı Murai ve Asbaşkanı Hara, Galatarasay- Beşiktaş derbisine geldi, Türk futbolunu gözlemledi.

A+A-

Ajans Beşiktaş - J League Başkanı Mitsuru Murai ve J League Asbaşkanı Hiromi Hara, Türkiye’deki takımlar ve oyuncular hakkında bilgi topladı, işleyişi gördü. Kulüpler Birliği Vakfı ve Beşiktaş Başkanı Orman ile de görüşen Japonlar, ülke futbollarının kalitesini yükseltmek istiyor.

Galatasaray-Beşiktaş derbisine olan Japon ilgisinin sadece futbolsever düzeyinde kalmadığı ortaya çıktı.
Japonya Profesyonel Futbol Ligi (J League) en üst düzey iki yöneticisi de, Türkiye’nin yolunu tutarak Türk Telekom Stadı’ndaki heyecanı yerinde yaşadı. J League Başkanı Mitsuru Murai ve J League Asbaşkanı Hiromi Hara buradaki temaslarında, futbol hayatını Süper Lig’de sürdüren vatandaşlarının durumlarının yanı sıra takımlar ve ligle ilgili de bilgiler topladı.

Çin’e rakipler

Dünya futbolunun son yıllardaki en önemli çekim merkezi olan Çin, Asya’da şu an için öncü lig konumuna yükselmiş durumda... Ancak Uzakdoğu’nun diğer devi Japonya, bu rekabetten geri kalmak istemiyor. Lukas Podolski ve Andres Iniesta başta olmak üzere bir çok yıldız futbolcuyu ülkeye getiren Japonlar, ülke futbolunun kalitesini yükselterek Çin gibi yeni bir çekim merkezi olmayı hedefliyor.

Bu bağlamda birçok farklı ülke ligi ve futbol adamıyla temaslar kuran ve bilgi alışverişi yapan Japon futbolunu yöneten isimler, Türkiye’ye de özel önem veriyor. Kagawa ve Nagatomo nedeniyle Japonya’da Süper Lig’e olan ilgide patlama yaşanmasıyla soluğu İstanbul’da alan yöneticilerin, burada futbol adamlarıyla bir araya gelerek temaslarda bulundukları öğrenildi. İkilinin geldiği tarihin, Beşiktaş ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Fikret Orman’ın Japonya’ya yaptığı seyahatin iki ay ardından gerçekleşmesi dikkat çekti. Orman, Uzakdoğu ülkesinde J League Başkanı Mitsuru Murai ile bir araya gelmişti.
 
İstanbul’da yine buluşan Japon yetkililerle Orman’ın, Beşiktaş’a sponsorluk konusunda da bir konuşma yaptıkları ifade edildi. (Milliyet)

Önceki ve Sonraki Haberler