Hakan Gündoğar

Hakan Gündoğar

Kutup yıldızı

Takımın ne kadar iyi olursa olsun istersin yeni futbolcu. Hava katar, forma sattırır, tribün doldurur. Kadronu bozmaz ihtiyacını alırsan tadından yenmez. Peki sabit kalan kutup yıldızının yerine başkasını koyabilir misin?

Quaresma kutup yıldızıdır. Her duran topu alır iyi veya kötü kullanır. Mahalledeki topun sahibi Portekizlidir her zaman. O sabit yıldızdır. Yeri değişemez. Ya alternatif olarak alınan Lens? Fenerbahçe forması ile çok iyi performans göstermiş bir futbolcu. O da yıldız. Peki şimdi ne olacak? 3 Kulvar hoca hepsini kullanacak. Quaresma yedek oturursa olmaz. Bunu kabullenmek lazım. O göz bebeği. Belki de canlı izlediğimiz en yetenekli 3 futbolcudan biri. Taraftarın sevgisini iliklerine kadar hisseder. Şenol hoca değil Beşiktaş’ın başına Dünyanın 1 numarası gelse kesemez onu. Bu gerçeği kabul etmek gerekiyor. Sakat veya cezalı olmadığı sürece vazgeçemezsin. İşin gerçeği bu. Şenol hoca yaramaz çocuğunu çok iyi tanıyor. Lens transferi hem kadroyu güçlendirirken Güneş’i zora soktu. Çünkü Lens’te kenarda forma bekleyecek bir oyuncu değil. Yapılan transferlerin hepsi milli takımlarıyla dünya kupasına katılmak istiyor. Lens yeniden ayağa kalkmaya çalışan Hollanda’nın önemli bir parçası olmak istiyor haliyle. Babel’in milli beklentisi yok kendi açıkladı ama çok faydalı oynuyor. Onu kesmekte çok zor.Bu konu baş ağrıtacağa benziyor. Allah kolaylık versin Şenol Güneş ve teknik heyete.

Şenol Güneş’i dinleyin

Transfer dedik. Taraftarlar için heyecan. O heyecana herkes dahil oluyor. Ama şenol hoca hariç. Ben transfere karışmam dedi Türkiye’nin en iyi teknik adamı. Neden? Menajer oyunlarından mı? Yıllardır gördüğü pisliklerden dolayı mı? Asıl soru bu. Şenol Güneş diyor bunu. Öğretmen, ülkeye sayısız futbolcu kazandıran ve milli takıma en önemli başarıyı kazandıran spor adamı. Bir spor adamı bir devlet büyüğü neden sormaz ‘’hocam sen neden böyle‘’ diye. Hocanın bu açıklamasının altı çok dolu.

Gelişen teknoloji çok iyi takip eden Şenol hoca, futbolcu izleyip
izlettirmiyor mu? Hiç mi fikri? Olma ihtimali sıfır. Yılların deneyimi bir teknik adam bu sözleri söylüyorsa ‘’Şenol hoca transferden anlamaz’’ demek ahmaklıktır. Ve Şenol hoca oynanan menajer oyunları nedeniyle uzak duruyorsa transferden çok önemli sıkıntı var demektir. Kimseden korkmadan bunları tek konuşacak insan Şenol Güneş’tir. Çünkü ne futbolculuğu ne de teknik adamlığında kimsenin adamı olarak bir yere gelmemiştir. İş işten geçtikten sonra ‘’Öğretmenin anlattıklarını keşke defterime yazsaydım’’ demeyelim…

Önceki ve Sonraki Yazılar