La casa de Babel

Beşiktaş, kendisi için hayati önem taşıyan mücadeleyi çok rahat bir şekilde kazanarak şampiyonluk yolunda kritik bir 3 puanı daha hanesine yazdırdı. Erken gol parolası ile maça başlayan Beşiktaş, Caner'in güzel asisti ve Babel'in güdümlü füzesi ile maça 1-0 önde başladı ve Akhisar'ın düğümünü henüz 2. dakikada çözmüş oldu.

Ardından yine Caner'in önderliğinde Negredo'nun attığı golle iyice rahatlayan Beşiktaş, taraftarların çok zor geçmesini beklediği maçı, rolantide oynayarak, güle oynaya kazandı. Babel, ikinci yarıda Lukac'ın koruduğu kaleye bir füze daha göndererek skoru belirledi ve Beşiktaş, galibiyet serisini 3 maça taşıdı.

İstek ve doğru oyun!

Beşiktaşlı oyuncuların maça oldukça konsantre olduğu ortadaydı. Buna doğru oyun da eklenince galibiyet kaçınılmaz oldu. Orta alanda Atiba-Medel ikilisiyle maça başlayan Şenol Güneş'in planı işe yaradı ve bu ikili bölgeye gelen bütün topları toplayarak, hücuma aktardı. Özellikle Medel'in, oyunun iki yönünü de oldukça iyi oynaması, Atiba'nın üzerindeki yükü de azalttı. Bitmek bilmeyen enerjisi ile hem savunmayı toparlayan Medel, hem de takımı çok doğru şekilde hücuma taşıdı. Ayrıca sahada en fazla pas yapan oyuncu olarak dikkat çeken Şilili, yine farkını ortaya koydu.

Ama ben hala Medel'in orta sahada değil, stoperde kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle elinde Oğuzhan ve Tolgay gibi iki iyi orta saha varken, Medel'i stopere çekip hem geriden oyun kurmayı daha iyi yapmak hem de Oğuzhan ve Tolgay'dan birini 11'e monte etmenin daha doğru olduğu kanaatindeyim.

La casa de Babel!

Babel'e ayrı bir parantez açmadan olmaz. Özellikle son 3 maçtır yükselen form grafiği, Akhisar deplasmanında zirve yapan Hollandalı bu sezon deplasmanlarda 8. kez golünü attı. Bu oldukça ciddi bir rakam. Akhisar'a attığı goller de ustalık işi. Gollerin dışında, akıcı oyunu ile de galibiyetin mimarı olmayı başardı.

Galatasaray'ın önünde, Başakşehir'in arkasında!

Artık son haftalar ve yarışta bulunan 4 takımın da hataya tahammülü yok. En ufak hata, yarıştan kopmak anlamına geliyor. Beşiktaş, yakaladığı çıkışla kendisini Galatasaray'ın önüne attı. Ancak, ikili averej ve puan avantajı Başakşehir'de, hala en ciddi aday Başakşehir. Beşiktaş artık yoluna bakacak ve Başakşehir'in puan bırakmasını bekleyecek. Ama bu oynanan oyun, şampiyonluk için son derece yeterli ve ligin üzerinde.

Önceki ve Sonraki Yazılar