"Lig başkadır..."

"Lig başkadır..."

Sabah Gazetesi Spor Yazarı Metin Tekin, Beşiktaş-Medipol Başakşehir karşılaşmasını değerlendirdi.

Ajans Beşiktaş - Maçın büyük bölümü pozisyonsuz geçmiş gibi gözükse de iki takım için de bunun farklı nedenleri olabilir. Elbette Beşiktaş'ı konuşurken Monaco maçı sonrası oynadığı bir maç olarak görmek lazım. Evet, Şampiyonlar Ligi kendi konsantrasyonunu yaratıyorsa lig maçları da bunu gerektirir. Monaco belki daha güçlü bir takım ama ligde de farklı oyunlar oynanır. Her maçın karakteri farklıdır, bunu unutmamak lazım. Beşiktaş'ın buna çok iyi adapte olması gerekir. "Daha güçlüyü yendim, ligde haydi haydi kazanırım" doğru bir mantık değil.

Üretkenlik açısından Beşiktaş kendi ezberini oynamaya çalıştı ama iki kenar oyuncusu çok önemli. Quaresma tamam ama Lens'ten Babel performansı alamayınca hücum üretkenliği ciddi anlamda zaafa uğruyor. Başakşehir açısından baktığımızda da işini gerek oyun kurulumunda gerek hücum etkinliğinde pas marifetiyle yapmaya çalışıyorlar. Geniş alanda yaptıkları için topa sahip olma açısından başarılı oldu. Emre kusursuza yakın oynadı. Bu oyunu oynatan iki vazgeçilmez isim Emre ve Adebayor'dur. Son 20 dakika vitesi yükselten Başakşehir'in oyunu Beşiktaş'ın elinden alışını izledik. 88'de gol de geldi ama bu noktada Beşiktaş'ın reaksiyonuna karşılık veremediler.

Bireysel performanslara baktığımızda da Lens'in yetersizliği öne çıktı. Öyle pozisyon oldu ki geniş alanda sırf oynamasını anlaml ı kılan anlarda adam eksiltme sorumluluğunu taşıyamadı. Basit oynayınca kendi kimliğinden uzaklaşıyor. Bence en büyük sorunu bu oldu. Tolgay'ın işi Avrupa'da daha başka ama ligde daha çok öne oynaması gerekiyor. Bunu tam anlamıyla başardığını söylemek zor... Aynı yerde oynamak aynı rolde oynamaya gerek yok.

Beşiktaş'ın artık başarılı bir Şampiyonlar Ligi performansı var. Seyirci için bile öncelik oldu bu ama ligi bu kadar kolay bırakmamanız lazım. 8 ciddi bir puan farkıdır ve 4 maçtır üst üste kazanamayan oyun Beşiktaş'ın iki senelik macerasına tezat kalıyor. Evet, zaman zaman puan kaybı olur ama hemen ger-i ye dönen bir Beşiktaş'tı. Ligdeki güvenlerini olumsuz etkileyecektir. Artık Beşiktaş'ın ihtiyacı olan galibiyet değil, bir galibiyet serisi... (Sabah/Metin Tekin)

Etiketler :