Limitleri aşmak isteyen kulüplere çifte denetim

Limitleri aşmak isteyen kulüplere çifte denetim

Geçtiğimiz hafta başında açıklanan harcama limitleri tartışmaları da beraberinde getirmişti. Limitleri aşmak için kulüplerin izlediği bazı yöntemlerin mercek altına alındığı belirtildi. Kulüplere ve futbolculara ağır cezalar gelebilir.

Ajans Beşiktaş - Geçtiğimiz hafta başında açıklanan harcama limitleri tartışmaları da beraberinde getirmişti. Limitleri aşmak için kulüplerin izlediği bazı yöntemlerin mercek altına alındığı belirtildi. Kulüplere ve futbolculara ağır cezalar gelebilir.

Hürriyet Gazetesi'nden Sefer Levent’in haberine göre, limitleri aşmak için çeşitli yöntemler geliştiren kulüplere göz açtırılmayacak.

Kamuoyunda futbolcu ve teknik heyete yönelik sembolik ücretler vermek, imza parası göstermemek, el altından para vermek, bonservis bedelini düşük göstermek, gizli anlaşmayla ekstra maaş vermek, primleri gizlemek, futbolcuların kiralama, ulaşım gibi ekstra harcamalarını gizlemek gibi yöntemlere başvurulduğuna/başvurulacağına dair haberler yer almıştı.

Yıllık kazancı 500 bin TL’nin üzerinde olan futbolcular %40 oranında gelir vergisine tabiler. Eğer futbolcunun aldığı net ücret resmi evraklarda yer almazsa iki ayaklı denetimin devreye gireceği söyleniyor. İncelemeler sonucu kulüp ve futbolcular ağır cezalar alabilirler.

Peki iki ayaklı denetim mekanizması nasıl işleyecek?

1- SPK Denetimi

Kulüplerin çoğu halka açık şirketler olduğu için tüm işlemler Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından incelenmekte. Limitlerin üzerinde harcama yapmak, ödenen bedellerin gizlenmesi gibi konular yatırımcıyı yanıltmaya yönelik manipülasyonlar kapsamında değerlendiriliyor.

2- Vergi Denetimi

Oyunculara ve teknik heyete verilen sembolik ücretler ya da farklı yöntemler vergi kaçırmayı da beraberinde getiriyor. Milyonluk geliri olan futbolcuların vergiden kaçtıkları tespit edilirse kulüpler ve futbolcular ağır cezalarla karşı karşıya kalabilir.

Etiketler :