Mehmet Demirkol: "Orta sahaya tamir şart"

Mehmet Demirkol: "Orta sahaya tamir şart"

Fanatik gazetesi yazarı Mehmet Demirkol, Beşiktaş-Bursaspor mücadelesini değerlendirdi.

Ajans Beşiktaş - Demirkol, bugünkü köşesinde şu ifadeleri kullandı:  Adriano’nun dün Quaresma’yı doğru destekleyememesi Bursa’nın golündekine benzer sorunlar yaratıyor. Dün Beşiktaş oyuncu kalitesiyle bu kez de duran toplarla işi kurtardı. Ancak orta sahasını tamir etmek şart. Oyunu iki yıl önceki gibi geniş alana yayabilecek bir yapıya ihtiyaç var.

Şenol Güneş, elindeki oyuncuların görev paylaşımlarını iyi yapan bir teknik direktör. Bazen bazı oyuncunun gücünden taviz vererek ona eklemlenen diğer oyuncuların potansiyellerini maksimize ediyor. Bunun en ideal örneği Gökhan Gönül-Quaresma ikilisi. Gökhan ülkenin gelmiş geçmiş en iyi sağ beklerinden biri. Onu iyi yapan özelliklerinin en göze batanı ise hücumun bir parçası olabilmesi. Öte yandan onunla çalışan uluslararası hocalar tarafından stoper olarak oynatılması düşünülecek kadar dengeli. Geçen yıl Şenol Güneş bu oyuncudan kendisini göstermesinden ziyade denge istedi. Quaresma’yı parlatmasını. Gökhan, oyununu buna evirdi.

Gökhan olmayınca...
Normalde olabileceğinden daha az direkt hücum katkısı yaptı ama Quaresma da Portekiz dışındaki en iyi sezonunu yaşadı. Beşiktaş buna mecburdu. Çünkü Sosa sonrası bir 10 numara yerine mükemmel bitiricilikteki Talisca’yı bulmuştu. Orta saha eksilmişti. Dolayısıyla ondan yararlanmak için de Quaresma’nın desteklenmesi gerekiyordu. Adriano soldan içeri girerek orta sahayı iyi destekledi. Gökhan, Quaresma’yı yükselten sütunları kurdu. Beşiktaş sağa yatan bir takım oldu ama hücum gücünden bir şey kaybetmedi. Şimdi Gökhan olmayınca Quaresma’dan yararlanmak eskisi kadar kolay değil. Caner, Adriano’nun yerine oynadığında orta saha eksiliyor. Ancak Caner’in de korkunç bir orta kabiliyeti ve hücum gücü var.

Orta sahaya tamir şart
Bu Le Guen gibi analiz üstadı hocalar için üzerine gidilmesi gereken parlak bir fırsat yaratıyor. Oğuzhan’ı döndürmeyince Beşiktaş’ın oyun kurması zorlaşıyor. Akan oyunda istenen fırsatların istenen sıklıkta yakalanamaması bundan. Adriano’nun dün Quaresma’yı doğru destekleyememesi de Bursa’nın golündekine benzer sorunlar yaratıyor. Beşiktaş oyuncu kalitesiyle bu kez de duran toplarla işi kurtardı. Ancak orta sahasını tamir etmek şart. Oyunu iki yıl önceki gibi geniş alana yayabilecek bir yapıya ihtiyaç var.

Etiketler :