1. HABERLER

  2. FUTBOL

  3. FUTBOL HABER

  4. Mubariz Mansimov Aykaç'ın peşini bırakmıyor
Mubariz Mansimov Aykaç'ın peşini bırakmıyor

Mubariz Mansimov Aykaç'ın peşini bırakmıyor

Beşiktaş Kongre Üyesi Mubariz Mansimov, Türkiye’de ve dünyada önemli yatırımlara sahip bir işadamı. Dünyanın yedi büyük armatörlük şirketinden birine sahip. Yaklaşık 26 yıldır ise 17 yaşından beri tanıdığı Alattin Aykaç ile çalışıyordu.

A+A-

Ajans Beşiktaş - Şu an Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olan Alattin Aykaç, grupta başladığı çalışma hayatında CEO’luğa kadar yükselmişti. Aykaç’ı kamuoyuna tanıtan ise Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyesi olmasıydı. Ancak Mansimov geçen yıl beraber çalışmak istemediğini belirterek Aykaç’la yolları ayırmaya karar verdi ve birbirinden ilginç iddialar da bu ayrılığın ardından ortaya çıkmaya başladı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

İlk iddialar ekim ayında gündeme gelmişti. Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe’nin ulaştığı bilgilere göre Mansimov, Aykaç hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Nedeni ise Aykaç’ın görevden ayrıldıktan sonra gruba bağlı bazı şirketlerin hisselerini ve üzerine zimmetlenen bazı gemi ile gayrimenkulleri devretmediği iddiasıydı.

İddialar arasında Aykaç’ın ihalelerde şirketi zarara uğrattığı belirtiliyordu. Aykaç hakkında usulsüzlük incelemesine tabii olan işlemler arasında havacılık şirketinden Kıbrıs’ta bir şirkete yapılan ödemenin de yer aldığı öne sürüldü. İddialara göre Aykaç, bir yakını üzerine Kıbrıs’ta bir şirket kurmuş ve bu şirkete yüklü miktarda ödemeler yapmıştı. Aykaç’ın, yurtdışında yaptığı kumar harcamalarını da şirkete ait kredi kartlarıyla ödediği iddia edildi.

5 AYRI DAVA AÇILDI

Mansimov, Aykaç’ın çalıştığı 26 yıllık tüm dönemleri inceletmeye karar verdi. Suç duyurusunun ardından da dava süreci kısa süre önce başladı. Alaattin Aykaç ve Fatih Berber hakkında Türkiye, Malta ve İngiltere’de 5 ayrı dava açıldı.

İddialara göre Mansimov’un hukuki başvuruları sonucunda Malta’daki şirkete ait dört gemi geri alınmış. Bu arada futbolla ilgilenenleri yakından ilgilendiren bir iddia daha var. Türkiye Futbol Federasyonu’nda yönetim kurulu üyeliği yapanların Türk vatandaşı olma zorunluluğu olduğu, Sırbistan vatandaşlığı bulunan Aykaç’ın ise bu görevi de yapamayacağı ileri sürülüyor.

BJK TV'nin kuruluşu da araştırılıyor

Mübariz Mansimov, BJK TV kurulduğu dönemde Alattin Aykaç aracalığıyla Beşiktaş Kulübü'ne gönderdiği 5 milyon doların da nerelerde kullanıldığının araştırılması için de siyah-beyazlı yönetimle temasa geçti.

(Hürriyet)

Önceki ve Sonraki Haberler